Prof Ercan ve Görür'den Kuşadası Depremi Açıklaması

Ege Denizi'nde Menderes İlçesi Açıklarında 5.1 Büyüklüğünde Meydana Gelen Depremle İlgili İki Deprem Uzmanı Hoca Açıklamada Bulundu

Ege Denizi'nde Menderes ilçesi açıklarında saat 08.19'da 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem, Menderes'e 5.42 kilometre uzaklıkta ve 8.51 kilometre derinlikte gerçekleşti. Deprem, Menderes ve çevre ilçelerde hissedildi ancak herhangi bir hasar tespit edilmedi.

Prof Ahmet Ercan: Artçılar 2 Hafta Devam Eder

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremi değerlendirerek, "Kuşadası Pamucak Körfezi kuzeyinde 08.19'da M5,1 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bunun ana deprem olduğunu düşünüyorum. Artçılar 2 hafta boyunca devam edecek. Birkaç gün içinde M4 büyüklüğünde bir artçı deprem olabilir. Ancak bu büyüklükteki depremler bölgede yıkıcı değildir. Endişe edilecek bir durum yok." şeklinde açıklama yaptı.

Prof Naci Görür: Normal Fay Üzerinde!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür ise " Kuşadası Körfezi'nde 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu körfezde normal faylarla sınırlı. Ayrıca, KD-GB uzanımlı kesen doğrultu atımlı fay sistemleri de bulunuyor. Deprem, kuzey kenara yakın ve muhtemelen normal fay üzerinde gerçekleşti." şeklinde açıklamalarda bulundu.

27 Oca 2024 - 13:53 - Gündem