Ankara: İsrail, Akan Kanı Derhal Durdursun

Ankara, "Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD), İsrail’in Gazze’de yaşayan Filistin halkına yönelik saldırılarına ilişkin olarak açıkladığı ihtiyati tedbir kararının İsrail tarafından derhal ve tam olarak uygulanmasını bekliyoruz" dedi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Türkiye, Uluslararası Adalet Divanının (UAD), İsrail’in Gazze’de yaşayan Filistin halkına yönelik saldırılarına ilişkin olarak bugün açıkladığı ihtiyati tedbir kararının İsrail tarafından derhal ve tam olarak uygulanmasını beklediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “UAD’nin açıkladığı tedbirlerin, Filistin’de akan kanın durdurulması için çok önemli bir fırsat teşkil ettiğinin düşünüldüğü” belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD), İsrail’in Gazze’de yaşayan Filistin halkına yönelik saldırılarına ilişkin olarak bugün açıkladığı ihtiyati tedbir kararının İsrail tarafından derhal ve tam olarak uygulanmasını bekliyoruz.

Mahkeme’nin açıkladığı tedbirlerin, Filistin’de akan kanın durdurulması için çok önemli bir fırsat teşkil ettiğini düşünüyoruz.

Ortadoğu’da kalıcı barış ve güvenlik ancak İsrail-Filistin meselesinin, uluslararası hukuk ve yerleşik parametreler temelinde adilane bir çözüme kavuşturulmasıyla sağlanabilir. Türkiye, bu yolda da elinden gelen her türlü katkı ve gayreti gösterme iradesine sahiptir.”

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail aleyhine açtığı "soykırım" davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatladığına hükmetti.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan UAD, ihtiyati tedbir talebine ilişkin kararını bugün açıkladı ve İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçlayan davanın düşürülmesi talebini reddetti. 

UAD, İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatladığına hükmetti ve İsrail'in davanın düşürülmesi talebini geri çevirdi.

27 Oca 2024 - 13:23 - 3. Sayfa