Netanyahu'dan, UAD'nin Soykırım Kararına Büyük Tepki

26 binden fazla Filistinlinin hayatına mal olan İsrail-Hamas çatışmalarının durdurulması için acil önlemler alınması talebiyle bu ay başında Güney Afrika'nın öncülüğünde Uluslararası Adalet Divanı'nda açılan davadan İsrail'e soykırım suçlaması çıktı. Karara büyük tepki gösteren Netanyahu'dan, UAD'nin kararını "aşağılık bir girişim" olarak görüyor

Netanyahu'dan, UAD'nin kararını "aşağılık bir girişim" olarak görüyor

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail'e yöneltilen soykırım suçlamalarını "aşağılık bir girişim” olarak nitelendirdi.

Netanyahu, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail’den Filistinlilere yönelik soykırım eylemlerini önlemesini istemesi nedeniyle İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler'in en üst yargı organı olan Lahey Adalet Divanı, savaşın harap ettiği Gazze'de ateşkes emri vermekten kaçınsa da, İsrail'in bölgedeki askeri saldırısında "ölüm ve hasarı" kontrol altına almasını talep etti.

Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı (UAD) nezdinde açtığı davaya yanıt veren Netanyahu, İsrail'in uluslararası hukuka bağlı olduğunu söyledi, ancak kendisini savunma hakkı olduğunu yineledi.

“Aşağılık girişim…”

Netanyahu, "Her ülke gibi İsrail'in de kendini savunma hakkı vardır. İsrail'in bu temel hakkını inkar etmeye yönelik aşağılık girişim, Yahudi devletine karşı bariz bir ayrımcılıktır ve haklı olarak reddedilmiştir” dedi.

Netanyahu'nun açıklaması, 26 binden fazla Filistinlinin hayatına mal olan İsrail-Hamas çatışmalarının durdurulması için acil önlemler alınması talebiyle bu ay başında Güney Afrika'nın öncülüğünde UAD'de açılan davanın ardından geldi. 

Davayı açan Güney Afrika, İsrail'i, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e girerek çoğu sivil 1.200 kişiyi öldürmesi ve 240'tan fazla kişiyi kaçırmasının ardından başlattığı saldırılarda “devlet öncülüğünde soykırım” yapmakla suçluyordu.

27 Oca 2024 - 12:59 - Gündem