Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Sergisi'ni Sakın Kaçırmayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDENİZ A.Ş., “100 Yıllık Deniz Yolculuğu: Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Fotoğraf Sergisi”ni tarihi Konak İskelesi’nde bulunan Bergama Vapuru’nda düzenledi. Deniz tarihçisi Ali Bozoğlu’nun arşivinden seçilen fotoğrafların yer aldığı sergi, 24 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Sergisi'ni Sakın Kaçırmayın
Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Sergisi'ni Sakın Kaçırmayın
+3
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş., "100 Yıllık Deniz Yolculuğu: Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Fotoğraf Sergisi"ni, tarihi Konak İskelesi’nde bağlı Bergama Vapuru’nda düzenledi. Deniz tarihçisi Ali Bozoğlu’nun arşivinden seçilen fotoğrafların yer aldığı sergi, 24 Mart’a kadar hafta sonları dahil her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Aydın, İZDENİZ Genel Müdürü Ümit Yılmaz, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve deniz tarihçisi Ali Bozoğlu'nun yanı sıra İzmirli sanatseverler de katıldı. Serginin açılışında konuşan Başkan Vekili Murat Aydın, Uğur Mumcu'yu anarak, "Bu vapurda olmak çok güzel çünkü arkamızda Uğur Mumcu ismini taşıyan vapur var. Uğur Mumcu tüm faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi alçakça ve canice katledilmiştir. O hepimizin doğruyu öğrenme hakkını savunduğu için katledildi. Sevgili Uğur Mumcu; halkın seni unutmadı. Unutmayacak. Senin savunduğun değerleri, Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam edecek. Seni hatıralarımızda, hafızamızda her zaman yaşatacağız." dedi.

Serginin bir diğer konuşmacısı İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise, "Türk halkı eski gemilere ve denizcilik tarihine son dönemde oldukça ilgi gösteriyor. Denizciliğe ilgi tesadüf veya geçmişe olan ilgiyle oluşmuyor. Ülkemiz tersaneleri gemi inşa kabiliyetlerini sürekli geliştiriyor. Herkes yüzünü daha fazla denize dönüyor. Denizci millet denizci ülke hedefine daha fazla yol almamız gerektiğini biliyoruz. Daha fazla sergiye ve daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. En büyük hayalimiz ise İzmir’de bir deniz müzesinin hayata geçirilmesi olacaktır." şeklinde konuştu.

Sergide, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Denizlere hâkim olanlar, dünyaya hâkim olur” sözleriyle hazırlanan fotoğraf ve künye bilgileriyle bir tarih yolculuğuna çıkma fırsatı sunuluyor. Sergide, Atatürk’ün yaşamı boyunca bindiği vapur, yat ve gemilerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Donanması için inşa ettirdiği savaş gemileri, denizaltı ve hücumbotlar ile deniz ulaşımını geliştirmek için yaptırdığı yolcu ve yük gemilerinin fotoğrafları yer alıyor. Ayrıca, araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu da törende saygıyla anıldı.

Bergama Vapuru'ndaki sergi, tarihi dokusu ve zengin içeriğiyle İzmirlileri 24 Mart'a kadar ağırlayacak.

24 Oca 2024 - 23:14 - Kültür Sanat