Mağaza Yandı: 39 Ölü Var

Çin'in Xinyu kentinde bir mağazanın bodrum katında başlayan yangında en az 39 kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Çin / Xinyu

Çin'in Xinyu kentinde bir mağazanın bodrum katında başlayan yangında en az 39 kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.

Devlet medyası yangının Jiangxi eyaletindeki kentte yerel saatle Çarşamba günü öğleden sonra başladığını bildirdi. 

Devlet destekli Global Times'ın yayınladığı görüntülerde binalardan yükselen dumanlar ve pencerelerden atlayan insanlar görülüyor. 

Devlet Başkanı Şi Cinping yangının soruşturulması çağrısında bulundu. Ayrıca ülkedeki benzer ölümcül olayların "kararlılıkla kontrol altına alınmasını" talep etti.

Peş peşe yangınlar

Bugünkü yangın, Henan eyaletinin merkezindeki bir okulun yatakhanesinde çıkan yangında 13 çocuğun hayatını kaybetmesinden günler sonra meydana geldi. Okuldaki yangınla ilgili olarak yedi çalışan tutuklandı. 

Kasım ayında Çin'in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde bir kömür şirketinin ofisinde çıkan yangında 26 kişi ölmüş ve onlarca kişi hastaneye kaldırılmıştı.

Bir ay önce Çin'in kuzeybatısındaki bir barbekü restoranında meydana gelen patlamada 31 kişi ölmüş ve resmi makamlar işyeri güvenliğini arttırmak için ülke çapında bir kampanya başlatma sözü vermişti.

Geçtiğimiz Nisan ayında ise Pekin'de bir hastanede çıkan yangında 29 kişi hayatını kaybetmiş ve çaresizce hayatta kalanlar kaçmak için pencerelerden atlamak zorunda kalmıştı.

24 Oca 2024 - 21:00 - 3. Sayfa