91 bin Dolarlık Saati Beyan Etmedi, Gözaltına Alındı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova Moskova'daki Domodedovo havalimanında bir Avustralya vatandaşı yanında taşıdığı 8 milyon rublelik...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Moskova'daki Domodedovo havalimanında bir Avustralya vatandaşı yanında taşıdığı 8 milyon rublelik (91 bin dolar) saat nedeniyle gözaltına alındı.

Moskviçmag dergisi Audemars Piguet marka saati kolunda taşıyan yabancının 7 yıl hapis cezası alabileceğini yazdı.

Dergi kısa süre önce aynı havaalanında İsviçre'den Moskova'ya seyahat eden bir Belarus vatandaşının yine aynı marka saat yüzünden gözaltına alındığını aktardı.

Son olayda Dubai'den Moskova'ya uçan Avustralyalı, saati beyan etmek zorunda olduğunu bilmediğini söyledi. Royal Oak koleksiyonuna ait saatin gövdesinin pembe altından yapıldığı, camının ise safirden olduğu açıklandı.

Rusya kanunlarına göre pahalı saatler, diğer değerli mal ve ürünler gibi gümrük geçişlerinde beyana tabi. (TürkRus)

***

Audemars Piguet Royal Oak Koleksiyonundan Üç Harika Model (1972-2012)

1. Royal Oak Ref. 5402ST: Piyasadaki Spor Saatlerinden Farklı Bir Başlangıç

Audemars Piguet'in orijinal Royal Oak modeli 1972'de tanıtıldı. İlk üretim, 1000 adetlik sıralı üretim numaralarına sahipti ve daha sonra A, B, C ve D olmak üzere dört farklı seriye ayrıldı. Her seri, farklı komplikasyonlar, bilezikler ve mekanizmalarla öne çıkıyordu.

Marka, normalde klasik ve kompleks mekanizmalı saatler üretse de, Royal Oak ile sportif ve yenilikçi bir tasarım ortaya koymaya karar verdi. Saat, 50 metreye kadar suya dayanıklı olması ve 7 mm inceliğindeki kasasıyla dikkat çekiyordu. Ancak, ince tasarımın dayanıklılık sorunu vardı, bu sorunu Gerald Genta'nın iki parçalı kasa tasarımı ve conta kullanımıyla çözüldü. Saat, üç boyutlu bir görünüm için saten ve cilalı kaplamaları entegre bir bileziğe ve paslanmaz çelik kısımlara sahip özel bir tasarıma sahipti.

İlk zamanlarda ilgi görmeyen "Jumbo" lakaplı Royal Oak modeli, 39 mm kasasıyla öne çıkıyordu. Paslanmaz çelik olması ve altın saatlerle benzer fiyat aralığına sahip olması nedeniyle başlangıçta az ilgi gördü. Ancak zamanla kabul gören bu model, günümüzde el işçiliği ve kalitesiyle bilinen ve tercih edilen bir saat haline geldi.

2. Royal Oak Ref. 15300ST: Zarafetin ve İnce Tasarımın Buluştuğu Nokta (2005)

2005 yılında piyasaya sürülen Ref. 15300ST, 39 mm çapındaki paslanmaz çelik kasası ve 9.4 mm kalınlığıyla öne çıktı. Saatin en karakteristik özelliği, saat 12 yönüne yerleştirilen AP logosu ve beyaz, siyah, mavi renk seçeneklerine sahip çerçevesiydi. 50 metreye kadar suya dayanıklı olan model, ince bilezik sevenler için idealdi. Saatte Kalibre 3120 hareket mekanizması kullanıldı.

3. Royal Oak Ref. 15400ST: Modern ve Sportif Çizgiler (2012)

2012'de piyasaya sürülen Ref. 15400ST, bir önceki referans numarasının geliştirilmiş haliydi. Önceki modele göre 2 mm daha geniş çapa sahip olan 41 mm kasa, daha sportif ve modern bir tasarıma sahipti. Kalınlığı ise bir önceki modele göre 0.4 mm daha fazlaydı (9.8 mm). Kalibre 3120 mekanizması kullanılan bu modelde, AP logosu, çift baton endeksi ve daha küçük marka logosu gibi değişiklikler vintage görünüm sevenler tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı.

Audemars Piguet Royal Oak Genel Özellikleri: Kalite ve Konforun Buluştuğu Nokta

Royal Oak kasası, muazzam konfor ve kaliteli el işçiliğiyle detaylandırılmıştır.
Sekizgen çerçevesi, koleksiyonun belirgin özelliklerinden biridir ve sekiz tane altıgen vida tarafından tamamlanır.
"Tapisserie" kadran deseni, Audemars Piguet'i diğer markalardan ayıran karakteristik bir özelliktir. Karelerin 60 bin nokta vuruşuyla elde edilen bu desen, markanın imzası haline gelmiştir.
Bilezik tasarımı kişinin bileğine göre ayarlanabilir, yüksek kaliteli ve farklıdır.
Elle kurulan, otomatik kurulan ve kuvars hareket mekanizmalarıyla üç farklı seçeneği bulunmaktadır.

24 Oca 2024 - 20:31 - Spor