Düşen Rus Askeri Nakliye Uçağı İçin Farklı Bilgiler

Düşen Rus askeri nakliye uçağı: Taraflardan farklı bilgiler geliyor. Doğrulanan bilgiler, bir Rus Ilyushin Il-76 askeri nakliye uçağı Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın Belgorod bölgesinde düştü konusunda. Uçağın düştüğü yerin Belgrod'ın 70 kilometre kuzeydoğusundaki Yablonovo köyü olduğu ifade ediliyor. Ukrayna hükümetinin bir organı olan Savaş Esirlerine (POWs) Muamele Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, "kitle iletişim araçları ve vatandaşlar doğrulanmamış bilgileri yaymayın diyor.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Belgorod

Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın Belgorod yakınlarında düşen askeri nakliye uçağına ilişkin taraflar farklı bilgiler paylaşıyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre uçakta 74 yolcu bulunuyordu. 

Doğrulanan bilgiler, bir Rus Ilyushin Il-76 askeri nakliye uçağı Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın Belgorod bölgesinde düştü konusunda. Uçağın düştüğü yerin Belgrod'ın 70 kilometre kuzeydoğusundaki Yablonovo köyü olduğu ifade ediliyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna sınırı yakınındaki Belgorod'da askeri uçağın, TSİ 11:00 sularında düştüğünü doğruladı. Bakanlık, "Uçakta 65 Ukraynalı savaş esiri asker, altı mürettebat ve üç koruma" olmak üzere 74 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Bölge valisi Vyacheslav Gladkov'un sosyal medya paylaşımına göre kazada kurtulan kimse yok. Ancak vali uçakta bulunanlar konusunda herhangi bir bilgi vermedi. 

Rusya parlamentosunun bir üyesi Ukrayna'yı uçağı Batı silahları kullanarak düşürmekle suçluyor, ancak bu konuda hiçbir kanıt göstermedi. 

Ukrayna'dan "dezenformasyon" uyarısı

Ukrayna hükümetinin bir organı olan Savaş Esirlerine (POWs) Muamele Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, "kitle iletişim araçları ve vatandaşlar doğrulanmamış bilgileri yaymaktan kaçınmaya" çağrıldı ve daha fazla bilgi toplandığı belirtiliyor.

Açıklamada "Düşmanın aktif olarak Ukrayna'ya yönelik özel enformasyon operasyonları yürüttüğünü vurguluyoruz" deniyor.

BBC'nin haberine göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı durum hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığını ve konunun araştırıldığını bildirdi. 

Rusya ve Ukrayna savaşın başlamasından bu yana, bu ayın başlarında 230 Ukraynalı ile 248 Rus'un takas edildiği şimdiye kadarki en büyük takas da dahil olmak üzere yüzlerce mahkumu değiş tokuş etti.

24 Oca 2024 - 17:34 - 3. Sayfa