Özlale'den, Emekliler İçin Bahar Evleri Projesi

İyi Parti İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale TBMM'de Torba yasa teklifi hakkında partinin görüşünü TBMM'de anlattı. Ak Parti'nin uyguladığı politikalarla hayatlarının son baharında büyük sıkıntı çeken emeklilerin durumunu meclis kürsüsünde dillendiren Özlale "daha iyi bir yerel yönetim anlayış" ile emeklilerin hayatlarının nasıl kolaylaştırılacağını anlattı.

İzmir Milletvekili Ümit Özlale TBMM'de Emeklilerin Durumunu Ele Aldı.

İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TBMM'de yaptığı konuşmada ilk olarak Meclis'teki torba yasa uygulamasına değindi. Bu uygulamanın Meclis'in itibarını zedelediğini belirterek, plan ve bütçe Komisyonu'nun farklı alanlarda alınan kararları değerlendirmek zorunda olduğunu ifade etti. Gazi Meclis'te uzmanlığa sahip birçok milletvekilinin bulunduğunu ve torba yasaların bütün halde plan ve bütçe komisyonunda tartışılmasının Meclis'in yasama faaliyetlerine uygun olmadığını vurguladı.

Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanı'nın emeklilere maaş zammı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Meclis'in görüşlerine, komisyonlardaki milletvekillerinin uzmanlıklarına saygı gösterilmeden sadece onaylama makamı olarak kullanılmasının Meclis'in itibarını düşürdüğünü belirtti.

Arama Motoruna Rentner Yazın Çıkanı Görün

Emeklilerin yaşadığı sorunları anlatmak için sadece 2 dakikanın yeterli olacağını söyleyen Özlale, emeklinin durumunu görsellerle anlatmak istediğini ifade etti. Telefonlara İngilizce olarak "retired people" yazıldığında mutlu emeklilerin görüldüğü görselleri bulabileceğimizi Almanca "Rentner" yani emekli yazınca da yine mutlu insan fotoğraflarını görebileceğimizi belirtip, fakat arama motoruna Türkçe emekli yazdığımızda ise başı elleri arasında, kuyruklarda vatandaşlarımızı gördüğümüzü anlattı.

2002 yılında AK Parti'nin iktidara gelmesiyle asgari ücretin emekli maaşından düşük olduğunu (o zaman emekli maaşının asgari ücretin 1,5 katı olduğunu) ancak şu anda bu durumun değiştiğini anlattı. Asgari emekli maaşının bugün asgari ücretin yarısı kadar olduğuna dikkat çeken Özlale ayrıca, askeri ücretin eskiden daha yüksek olduğunu ancak şu anda daha düşük olduğunu ifade etti.
İyi Parti İzmir Milletvekili Özlale enflasyonun artmasıyla birlikte emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara da vurgu yaptı.

Özlale, emekli maaşlarında adaletsizlik olduğunu dile getirerek, Bağ-Kur ve SSK'dan emekli olanlar ile emekli sandığından emekli olanlar arasındaki farka dikkat çekti. Bu durumun emekliler arasında ayrışmaya neden olduğunu belirtti.

Konuşmasında, emeklilerin yaşadığı yoksulluk sorununu çözmek için önerilerde bulundu. Kayıtlı çalışan sayısını artırmanın ve enflasyonu düşürmenin önemine vurgu yaparak, tarım, sanayi, ticaret politikalarında reform yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, belediyelerin emekli vatandaşlara yönelik hizmetlerini geliştirmesi için önerilerde bulundu.

Son olarak, şehir hastanelerinin emekli vatandaşları mağdur ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, belediyelerin meslek kursları düzenlemesi ve yaş almış vatandaşların sorunlarına çözüm bulmalarını istedi.

Ümit Özlale: Yaşlılara Yatırım Yapmalıyız"

İyi Parti İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özlale, TBMM'de 2024 Türkiye'sinde karşılaşacağımız zorluklara dair bir konuşma gerçekleştirdi. Geçtiğimiz ay onaylanan Bütçede geriatriye pay ayrılmadığını gördüğünü söyledi. Dünya genelinde yaşlı nüfusun arttığını,Türkiye'nin de ortanca yaşının yükseldiğini vurgulayan Özlale, bu durumun Türkiye'yi 15 yıl içinde yaşlı bir ülke statüsüne sokacağını ifade etti.

Sağlık Turizmine Katkı Olur

Emekli vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek ve gelecekteki sıkıntıları önlemek adına geriatri bilimine yatırım yapmanın önemine dikkat çeken Özlale, bu alanın sadece emeklilerin sorunlarını çözmekle kalmayacağını, aynı zamanda sağlık turizminin de güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Emekliler İçin Proje

Belediyelerin önemli bir rol üstlendiği yerel seçimlere vurgu yapan Özlale, emekli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için uydukent vizyonuyla şehir dışında yaş almış vatandaşların rahatlayabileceği yeşil alanlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Uydu kentler ve yaş almış vatandaşların konaklayabileceği Bahar Evleri gibi projelerle emekli vatandaşların şehir dışında daha huzurlu bir yaşam sürmelerine olanak tanınabileceğini ifade etti.

Özellikle belediyelerin emekli vatandaşları şehir dışında ağırlayabileceği bir gelir paylaşım modeliyle finansman sağlamalarını öneren Özlale, bu sayede emekli vatandaşların yaşamlarını daha konforlu bir hale getirebileceğini belirtti. Bu adımın sadece emeklilere yönelik değil, aynı zamanda şehir içindeki barınma sorunlarına da çözüm olabileceğine işaret etti.

Huzurlu bir Yaşam Sürülsün

Son olarak, emekliliği sadece bir hayatın son evresi olarak değil, yeni bir başlangıç olarak görmeyi öneren Özlale, bu değişiklikle birlikte emekli vatandaşların hayat kalitesinin artabileceğini ve yaşamlarının sonbaharında huzurlu bir şekilde geçebileceğini ifade etti.

www.haberhurriyeti.com Haber Merkezi

24 Oca 2024 - 04:14 İzmir- Siyaset