Çin'deki 7,1'lik Depremde Üç Kişi Öldü, Beş Kişi Yaralandı

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin Aksu iline bağlı Vuşi ilçesini vuran 7,1 büyüklüğündeki depremde üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Çin / Aksu

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin Aksu iline bağlı Vuşi ilçesini vuran 7,1 büyüklüğündeki depremde üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

Yerel yetkililer, bugün düzenlediği basın toplantısında, depremde 5 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), depremin dün akşam yerel saatle 18.00 sularında Sincan'ın 13 kilometre derinliğinde, Aksu kasabasının yaklaşık 140 kilometre batısında kaydedildiğini açıklamıştı.

Devlet televizyonu CCTV'ye göre üç kişi öldü, beş kişi yaralandı ve afet bölgesinde 12 bin 426 kişi tahliye edildi.

Resmi Çin Haber Ajansına göre, yerel yetkililer depremin merkez üssüne bir ekip gönderdi ve 800 kişi herhangi bir büyük kurtarma görevinde yardımcı olmak için hazır bekliyor.

Aksu’daki yetkililer tarafından verilen bilgiye göre, 47 bina çöktü ve 78'i hasar gördü. Depremin merkez üssüne yakın olan kırsal Vuşi ilçesinde iki ev ve ahır çöktü ve elektrik geçici olarak kesildi.

Kazakistan Sağlık Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, 27 tektonik fay üzerinde iki milyon insanın yaşadığı Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'da 44 kişi yaralandı.

Yerel medyada yayınlanan görüntülerde, Almatı sakinleri, hava sıcaklığının eksi 10 derecenin altına düşmesine rağmen sarsıntıların ardından gece yarısı sokaklarda görülüyor.

Diğer videolarda ise 19’uncu yüzyılın sonunda ve 20’nci yüzyılın başında olmak üzere üç kez yıkıma uğramış olan bu kentin dış mahallelerinde büyük trafik sıkışıklıkları izleniyor.

Kazak sismoloji ajansı, aynı bölgede bugün yerel saatle 10.00 sularında 5,2 ve 5,3 büyüklüğünde iki yeni sarsıntı bildirdi ve bu sarsıntılar özellikle sakin olan ve okulların kapalı olduğu Almatı'da hissedildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı ayrıca, Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev'in yarın Almatı'ya geleceğini duyurdu.

Yeni sarsıntılar

Kırgızistan'da Acil Durumlar Bakanlığı, "özellikle güçlü" sarsıntılara rağmen depremin can kaybı ya da hasara yol açmadığını açıkladı.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te halk evlerinden kaçarak sokaklara sığındı. Depremin şiddetinden duvarlar sallandı, tabak çanak ve kitaplar düştü ve mobilyalar yerinden oynadı.

Hindistan'da da, yaklaşık 1.400 kilometre uzaklıktaki başkent Yeni Delhi'deki yerel televizyon kanalları sarsıntılar bildirdi.

USGS, kısa bir süre sonra bölgede 5,5, 5,1 ve 5,0 büyüklüğünde üç artçı sarsıntı kaydedildiğini ekledi.

Bu deprem, Çin'in güneybatısında onlarca insanın toprak altında kaldığı ve en az 31 kişinin öldüğü heyelandan bir gün sonra meydana geldi.

Ülkenin kuzeybatısında geçen ay meydana gelen büyük bir depremde 148 kişi ölmüş ve kuzeybatıdaki Gansu eyaletinde binlerce kişi evsiz kalmıştı.

Bu deprem, güneybatıdaki Yunnan eyaletinde 600'den fazla kişinin öldüğü 2014 yılından bu yana Çin'de meydana gelen en ölümcül deprem olmuştu.

24 Oca 2024 - 00:17 - Gündem