İsveç'in NATO Üyelik Yolculuğu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA İsveç, katılıma ilişkin onay sürecinin tamamlanmasının ardından NATO'nun 32. üyesi olacak.  NATO'...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

İsveç, katılıma ilişkin onay sürecinin tamamlanmasının ardından NATO'nun 32. üyesi olacak. 

NATO'nun internet sitesinde yer alan bilgilere göre, İsveç'in katılım süreci, Temmuz 2022'de Katılım Protokollerinin imzalanmasıyla birlikte NATO Karargâhı tarafından yürütülmeye başlandı. O tarihten bu yana, mevcut otuz bir NATO ülkesinden 29'u üye olma teklifini onayladı ve uzlaşmaya dayalı bir ittifak olarak tüm ülkelerin yeni üyelikleri onaylaması gerekmektedir.

Temmuz 2023'te ayında Litvanya'nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO Zirvesi'nde, geriye kalan iki ülke, Macaristan ve Türkiye, İsveç'in onayını parlamento oturumlarında ilerletme konusunda kararlılıklarını dile getirdiler. 

Askeri alanda NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı, Temmuz 2022'de kurulan İsveç Katılım ve Entegrasyon Çalışma Grubu aracılığıyla entegrasyon sürecinin koordinasyonu yürütüldü. İsveç'in tüm askeri önkoşulları yerine getirmesini sağlamak için çalışma grubu askeri entegrasyonun aşağıdaki on temel başlık üzerinde çalıştı. 

İsveç'in askeri entegrasyonuna ilişkin süreçte Haziran 2023'te NATO Karargâhında yapılan Yıllık Entegrasyon İsveç'in katılımı tamamlandığında tüm fonksiyonel alanların artık "rutin NATO işlerine" geçmeye hazır olduğu konusunda görüş birliğine varıldı. 

Kasım 2023 başında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelen Macaristan Cumhurbaşkanı İsveç'in onayına doğrudan destek verdiğini ifade etti, ancak zaman çizelgesinin Macaristan parlamentosunun nihai kararına bağlı olduğunu dile getirdi. Bunun ardından, Kasım ayında yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında hem Macaristan hem de Türkiye İsveç'in katılımını onaylama niyetlerini teyit ettiler, ancak kesin bir zaman çizelgesi belirtilmedi.  

29 Aralık 2023 tarehinde TBMM Dışişleri Komisyonu İsveç'in üyeliğini onaylayan protokolü kabul etti ve ilgili kanun teklifi TBMM gündeme girdi. 

İsveç'in Müttefik Dönüşüm Komutanlığı tarafından yönetilen askeri entegrasyonu, Nihai Entegrasyon Konferansı'nın resmen tamamlanabileceği bir aşama. Bunun için Macaristan ve Türkiye'deki onay sürecinin tamamlanması gerekiyor. 

24 Oca 2024 - 00:12 - Gündem