Rusya-Hindistan Ticareti Geçen Yıl İki Kat Arttı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Rusya / Moskova Rusya ile Hindistan arasındaki ticaret rekor seviyeye ulaşarak 59,7 milyar dolara ulaştı. Bu, iki ülke...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Rusya / Moskova


Rusya ile Hindistan arasındaki ticaret rekor seviyeye ulaşarak 59,7 milyar dolara ulaştı. Bu, iki ülke arasındaki ticaretin bir önceki yıla oranla iki kat arttığına işaret ediyor.

Ocak-Kasım 2023 sonuçlarına göre, Rusya ile Hindistan arasındaki ticaret parasal olarak 59,7 milyar dolarlık ile rekor seviyeye çıktı. Rusya pazarına giren Hint malları geçen yılın 11 aylık döneminde yaklaşık 1,5 kat arttı. Parasal açıdan bu rakam 3,7 milyar dolara ulaştı. Hindistan’dan en çok ilaç ithal edildi. Bu dönemde Rusya ise Hindistan’dan 311 milyon dolarlık ilaç satın aldı.

Öte yandan, Rusya’nın Hindistan’a sattığı malların oranı da 1,9 kat artarak 56 milyar dolara çıktı.

Rusya Federasyonu, Hindistan’a en çok petrol ihraç ediyor. Rusya, 2023 yılı ocak aralık döneminde, toplam değeri 41 milyar dolar olan petrol ihraç etti. En çok ihraç edilen ürünler arasında petrol ürünleri (4,3 milyar dolar), kömür (3,8 milyar dolar), gübre (2,2 milyar dolar) ve elmas (1 milyar dolar) bulunuyor.

22 Oca 2024 - 12:43 - Ekonomi