Uçuşları Engelleyen Cami Minaresi Tıraşlanıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ikinci pistin (24L) açılışının uzun süredir ertelenmesine neden olan cami minaresinin tıraşlama çalışmaları başlatıldı.

  2024-01-21 10:58:41

Özcan Yaşar / Ajans Bizim

Türkiye / İSTANBULSabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ikinci pistin (24L) açılışının uzun süredir ertelenmesine neden olan cami minaresinin tıraşlama çalışmaları başlatıldı.
 

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki 2. Pist, 10 yıllık gecikmenin ardından 25 Aralık 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı. Bugüne kadar birçok kez ertelen pist açılışıyla bilgili farklı gerekçeler sunulurken açılışa cami minaresinin engel olduğu yönündeki iddialar ise yalanlandı.

Ancak Zafer Havalimanı’nı işleten IC Holding’in, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yüzde 50 ortak olmasıyla 2. pistin açılışı bir anda gerçekleşti. Pistin açılışının ertelenmesinin gerçek sebebi ise kısa süre önce ortaya çıktı. Uçakların inişine engel olduğu belirtilen cami minaresinin tıraşlama işlemlerine (kısmi yıkma-onarma) başlandığı kaydedildi.

Uçakların havalimanı pistine emniyetli bir şekilde yaklaşmasını sağlayan Aletli İniş Sistemi (ILS) sinyalinin uçaklara net ve kesintisiz şekilde ulaşmasını engelleyen cami minaresinin boyunun kısaltılacağı veya tamamen yıkılacağı öğrenildi.

25 Aralık'ta açılan pistten, Orhanlı Yavuz Selim Camii'nin minareleri nedeniyle tam kapasite operasyon gerçekleştirilemiyordu. Maniadan ötürü 06-24 Pisti (2. Pist) gece uçuşlarında kullanılamıyordu.

“Minare yıkılacak“ demişti

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, 27 Aralık 2023’te yaptığı açıklamada İkinci pistin tehlikeli olduğu gerekçesiyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından notamlandığını iddia etmişti. 

Uçakların 2’nci pistten rahatlıkla inip kalkabilmesi için iki yol bulunduğuna dikkat çeken Serdaroğlu, “Ya caminin kalkışa engel olan minaresi yıkılacak, ya ICAO üyeliğinden ayrılıp, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınacak bir fetva ile kalkış yapılacak” demişti.

21 Oca 2024 - 11:52 - Kültür Sanat