Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi

Nesli Tükenme Tehlikesinde olduğu için Kırmızı listede yer alan ve dünyanın en çok aranan 10 balığı arasında bulunan Leopar Sazanı'nı, Türkiye sularında tespit edildiği açıkladı.

Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi
Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı; Kırmızı listede yer alan ve dünyanın en çok aranan 10 balığı arasında bulunan Leopar Sazanı'nın, Türkiye sularında tespit edildiği açıkladı.

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından duyurulan kırmızı listede, nesli tükenme tehlikesi altında olan 300 balık yer alıyor. Bu listede bulunan balıklardan 10’u kayıp balık projesi kapsamında listelenip aranıyor. Dünyada en çok aranan bu 10 balıktan Batman çöpçü balığı ile leopar sazanı ise Türkiye sularında yaşıyor.

Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi

LEOPAR SAZANI DİCLE NEHRİNDE BULUNDU

İki yıl önce rastlanan Batman çöpçü balığının ardından şimdi de Dicle Nehri’nde leopar sazanı (Luciobarbus subquincunciatus) tespit edildi. En son 2012 yılında Siirt’te rastlanan leopar sazanının yıllar sonra tekrar sularımızda tespit edilmesi ülkemiz biyoçeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi adına memnuniyet vericidir.

Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi

Yöre halkı tarafından ‘Komando balığı’ olarak bilinen, yüzgeçlerinin, başının ve vücudunun tamamında büyük yuvarlak benekleri bulunan türe Dicle Nehri’nde rastlanması balığın yaşadığı alan, biyoçeşitliliği, türün morfolojik özellikleri ve üreme davranışları açısından bizlere ve bilim insanlarına yol gösterici olacaktır.

ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE VE BALIKÇIYA TEŞEKKÜR

Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi Bu kıymetli balık türümüzün tespiti için yürütülen çalışmada görev alan Bakanlığımıza bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimizi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden bilim insanlarımız Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Arş. Gör. Münevver Oral'ı ve nadir türümüzün bulunmasında emeği geçen balıkçı kardeşimiz Mehmet Ülkü'yü tebrik ediyor, ülkemiz biyoçeşitliliğinin dünyaya tanıtılmasındaki katkılarından ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.

LEOPAR SAZANI KIRMIZI LİSTEDE

Kırmızı Listedeki Leopar Sazanı Türkiye'de Tespit Edildi

Leopar sazanı başta olmak üzere söz konusu kırmızı listede yer alan türlerimizin avcılığının engellenmesi, popülasyonunun artırılması, türün tespit edildiği bölgede kontrol ve denetim faaliyetlerinin etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi, halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması adına gereken tüm tedbirleri alıyoruz. Bu süreçte üniversiteler başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

19 Oca 2024 - 00:44 Şirnak- Çevre