STK'ların CHP'ye 'Aday' Uyarısına İmzalı Tepki

CHP Urla Meclis üyesi Ali Yanar, imza kampanyası başlatarak, STK'ların CHP'ye 'Aday' Uyarısında bulunmasına tepki gösterdi. Yanar, "Odalar ve STK'lar yasalarla kurulmuş, kamu yararına çalışan, kendi üyelerine karşı sorumlulukları olan kurumlardır. Bu kurumların siyasi partilerin aday belirleme çalışmalarına yön vermek gibi bir görevleri olmamalıdır" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Urla Meclis üyesi Ali Yanar, imza kampanyası başlatarak Urla'daki STK'ların CHP'ye 'Aday' Uyarısında bulunmasına önemli bir tepki gösterdi.

STK'ların CHP'ye 'Aday' Uyarısına İmzalı Tepki

Yanar, "Odalar ve STK'lar yasalarla kurulmuş, kamu yararına çalışan, kendi üyelerine karşı sorumlulukları olan kurumlardır. Bu kurumların siyasi partilerin aday belirleme çalışmalarına yön vermek gibi bir görevleri olmamalıdır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) aday belirleme süreci devam ederken, kayyum heyeti tarafından yönetilen Urla'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, sendika temsilcileri, bağımsız dernekler ve platformlar, 2 gün önce CHP Genel Merkezi, CHP İzmir İl Başkanlığı ve CHP Urla İlçe Başkanlığı'na bir yazı göndererek ithal aday istemediklerini belirttiler.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

2023 yılının aralık ayı başında, Urla'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, sendika temsilcileri, bağımsız dernekler ve platformlar olarak, Urla Kent Konseyi öncülüğünde vatandaşlarımızın katılımıyla düzenlenen açık panel sonucunda yayınladığı deklarasyon ile Urla'yı, Urla'nın sokaklarını ve Urla'da yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını bilmeyen bir adaya karşı olduğumuzu dile getirmiştik.

Tüm bu çalışmalarımızın ardından son günlerde gündeme gelen söylemler ve bilgi kirliliğinden halkımız adına duyduğumuz endişeyi belirtmek adına bu çağrıyı kaleme almış bulunmaktayız.

İlçemizde anketlerin yapılması, Genel Merkez tarafından belirlenen bir heyetin ilçemize gelerek aday adayları ile mülakat yapması ve dilekçe vererek görüşme talebinde bulunan STK temsilcileri ile görüşmeleri bizleri süreç adına fazlasıyla mutlu etmiştir. Fakat son günlerde gündemde olan söylemler ve bilgi kirliliği sürece gölge düşürmektedir. Bu durum Urla'da yaşayan ve sorumlu olduğumuz üyelerimizin bağlı bulunduğu STK'lar, odalar ve muhtarlar olarak, karar vericileri uyarma zorunluluğu doğurmuştur.

Bizler Urla'yı bilen, Urla'da yaşayan, Urla'ya katkı koyan ve adı 'yerel' olan bu seçimin adayının da yerel olmasını diliyoruz. Bizler asla dışarıdan bir aday istemiyoruz.

Urla'da yerel memnuniyeti artıracak, endişeleri giderebilecek, demokrat, STK'ları kucaklayacak, Urlayı bilen-tanıyan ve tanınan, Urla halkında karşılığı bulunan yani yerelde değeri olan, Urla'ya ve Urla halkının sorunlarına hakim, Urla halkını küstürmeyecek bir adayı canıgönülden arzu etmekteyiz.

Tüm bu çerçevede yapılacak olan yanlış bir aday atamasının, ilçemizde derin kopmalara sebebiyet verebileceği gibi küskün bir seçmen yaratılacağı hatta bağımsız yerel bir kimliğin aday çıkabileceği ya da Urlalı bir aday çıkaracak başka partilere yönleneceği yönünde duyduğumuz endişeyi sizlerle paylaşarak aday belirleme sürecini hassasiyet ile sürdüreceğinizi arzu etmekteyiz. Saygılarımızla…”

İlk tepki meclis üyesi Ali Yanar'dan geldi

Sivil toplum kuruluşlarının bu şekilde dilekçe vermesine ilk tepki, Urla Belediyesi Meclis Üyesi ve aday adayı Ali Yanar'dan geldi. Yanar, imza kampanyası başlattı.

Yanar, topladığı imzaları CHP Genel Merkezi'ne gönderecek.

Yerel seçim takviminin başlaması nedeniyle Urla’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK) bazıları CHP’nin Urla Belediye Başkanı adayı belirleme çalışmalarına katkı sunmak için bir çağrıyı kaleme alarak CHP Genel Merkezi'ne gönderip kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Ali Yanar, ''CHP Genel Merkezi'nin kendi ilke ve yöntemleri ile aday belirleme çalışmaları devam ederken bazı STK'ların sürece müdahil olmaları ve aday belirleme sürecine kendi istekleri doğrultusunda yön vermek istemeleri; üstü kapalı bazı adayları işaret etmeleri, partili partisiz kamuoyunda rahatsızlıklar yaratmıştır. Odalar ve STK'lar yasalarla kurulmuş, kamu yararına çalışan, kendi üyelerine karşı sorumlulukları olan kurumlardır. Bu kurumların siyasi partilerin aday belirleme çalışmalarına yön vermek gibi bir görevleri olmamalıdır." dedi.

19 Oca 2024 - 00:20 - Siyaset