İzmir Otogarı'nda 'Tahliye' Krizi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İzmir Otogarı’nı İzmirlilere geri kazandırma mücadelemizde yeni bir aşamaya geldiklerini" belirtti.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İZMİR

İzmir Otogarı'nda sözleşmenin Aralık ayında bitmesine rağmen tahliye işleminde sorunlar yaşanıyor. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İzmir Otogarı’nı İzmirlilere geri kazandırma mücadelemizde yeni bir aşamaya geldiklerini" belirterek, şunları kaydetti:

"Otogarımızı yıllarca son derece kötü koşullarda kullanan ve İzmir’e çile çektiren firma, 25 yıl önce aldığı ihalenin süresi dolmasına rağmen otogarı tahliye etmemiştir. İzmir Mahkemeleri’nin aldığı ara karar, ne yazık ki firmanın bu haksız çabasına yasal altlık oluşturmuştur. 

Belediyemiz İzmir Otogarı’nı hak ettiği noktaya getirmek için her türlü yasal girişimi yapmıştır ve mücadelesini ısrarla sürdürmektedir. Gelinen noktada Otogarımızı geri almak ve İzmir halkına iade etmek için tek çare İzmir halkının haklı talebinin gereğini yerine getirmek, işletmeci firmayı tahliye etmektir."

 Sözleşme Aralık ayında sona erdi

Soyer, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, şu anki otogarın işletmesinin bir firmada olduğunu ve Aralık ayında sözleşmesinin sona ereceğini bildirmişti. 

Soyer, o tarihteki açıklamasında, "İzmir Otogarı'nın bu hali ne? Asla İzmir'e yakışmayan bir yapı. Bundan tam 25 yıl önce, tüm hakları bir firmaya devredilmiş olması sebebiyle elimizi kolumuzu bağlayan kördüğüm, Aralık 2023'te çözülecek. Biz de aynı gün yıkıma başlayacağız. Yıllardır verdiğimiz hukuksal mücadele ve onca uzatmalı davalarımızla canınızı sıkmak istemediğimiz için açıklama yapmadık ama artık sona yaklaştık.  İzmir Otogarı'nın 25 yıllık işletme hakkını elinde bulunduran şirketin sözleşmesi, 2023 yılı Aralık'ta sona eriyor. Sözleşme biter bitmez firmayı tahliye edeceğiz" demişti. 

Ancak, otogarı işleten firmanın konuya yargıya taşımasıyla tahliye işleminde hukuki sorunlar çıkmış ve bu süreçte tahliye işlemi yapılamamıştı. 

İZOTAŞ tarafından işletiliyor

İzmir Otogarı, 1998 yılında, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura döneminde yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırıldı.

Otogarın yapımını o tarihte Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı olan Mehmet Niyazoğlu ve arkadaşları tarafından kurulan İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş (İZOTAŞ) üstlendi. Anlaşma gereği İZOTAŞ 25 yıl otogarın işletmesini üstlendi ve kapı çıkış ücretlerinden yüzde alacaktı. 

Bu süreçte İZOTAŞ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan uyuşmazlık birçok kez mahkemeye taşındı. Şirket yönetimi hakkında değişik iddialar kamuoyuna yansıdı. 

Ticaret Sicil kayıtlarına göre, şu anda şirketin yönetim kurulu başkanlığını, bazı ortaklardan hisse devraldığı görülen Murat Niyazoğlu yürütüyor. Ancak zaman içinde bazı banka temsilcilerinin de yönetimde yer alması bazı hisselerin alacaklı bankalara geçtiğini de gösteriyor. 

18 Oca 2024 - 21:49 - Belediye