Suriye'nin Güneyine Hava Saldırısı: 9 Ölü

Muhalif savaş gözlemcisi İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Orman köyüne düzenlenen saldırıda aralarında iki çocuk ve en az üç kadının da bulunduğu dokuz kişinin öldüğünü açıkladı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Suriye / Sweida

Suriye'nin güneyine düzenlenen bir hava saldırısında en az dokuz kişinin öldüğü ve saldırının muhtemelen Ürdün hava kuvvetleri tarafından yapıldığı belirtildi. 

Sweida vilayetini vuran saldırıyla ilgili Ürdün'den henüz bir açıklama gelmedi.  

Muhalif savaş gözlemcisi İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Orman köyüne düzenlenen saldırıda aralarında iki çocuk ve en az üç kadının da bulunduğu dokuz kişinin öldüğünü açıkladı.

Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, öldürülen kişilerin kaçakçılıkla bir ilgisi olmadığını belirterek Ürdün hava kuvvetlerinin yerel halktan yanlış istihbarat almış olabileceğini öne sürdü.

Kaçakçılar geçtiğimiz yıllarda Ürdün'ü, bağımlılık yapan Captagon amfetaminleri Suriye'den, özellikle de petrol zengini Körfez ülkelerine kaçırmak için bir koridor olarak kullandılar. Ürdünlü yetkililer, kaçakçıların uyuşturucuyu sınırdan geçirmek için insansız hava araçlarını kullandığı bazı kaçakçılık girişimleri de dahil olmak üzere birçok kaçakçılık girişimini durdurmayı başardı.

Yerel Suwayda24'ün Genel Yayın Yönetmeni Rayan Maruuf, uluslararası basına yaptığı açıklamada Orman'a düzenlenen saldırıda 10 kişinin öldüğünü söyledi. Yakınlardaki Malah köyüne de bir saldırı düzenlendiğini ancak can kaybı yaşanmadığını söyledi. Maruf arama çalışmalarının halen devam ettiğini ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Ağustos ayı sonlarında Suriye'nin güneyinde Ürdün sınırı yakınlarında bir uyuşturucu fabrikasının vurulduğu iddia edilen hava saldırısının Ürdün hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. Mayıs ayında Sweida'daki bir köye düzenlenen bir başka hava saldırısında ise tanınmış bir Suriyeli uyuşturucu baronu ve ailesi öldürüldü. Aktivistler bu saldırının da Ürdünlüler tarafından yapıldığı sanılıyor. 

18 Oca 2024 - 21:30 - 3. Sayfa