Ak Parti'nin 48 İlin Başkan Adayı Açıklandı.

Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Şehitlerimiz nedeniyle ertelediği aday tanıtım toplantısının ikincisini bugün Ankara'da gerçekleştirdi. Daha önce yapılan toplantıda İstanbul İçin Murat Kurum'un adaylığı açıklanırken bugün İzmir'de Hamza Dağ'ın, Ankara'da ise Turgut Altınok'un Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu kamuoyuna ilan edildi.

Ak Parti'nin 48 İlin Başkan Adayı Açıklandı.
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Şehitlerimiz nedeniyle ertelediği aday tanıtım toplantısının ikincisini bugün Ankara'da gerçekleştirdi. ATO Congresium'da düzenlenen '' AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı''nda konuşan Erdoğan şunları söyledi:

İstanbul'da 7 Ocak'ta 26 büyükşehir ve il belediye başkan adayını açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan, bugün 48 büyükşehir ve il belediye başkan adayını daha açıklayacaklarını söyledi.

Erdoğan, adayları tebrik ederek, seçim çalışmalarında ve sonrasında şehirlere verecekleri hizmetlerde başarılar diledi.

''Cumartesi gününden itibaren ilçe adaylarımızın tanıtımını da yapacağız.''

Cumhur İttifakı'ndaki ortakları MHP adaylarını destekleyecekleri 7 il dışındaki tüm büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını ilan edeceklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki cumartesi gününden itibaren, İstanbul'dan başlayarak ilçe adaylarımızın tanıtımını da yapacağız. Kimi şehirlere bizzat giderek, kimi şehirlerimizde ise genel başkan yardımcılarımızı göndererek, ilçe adaylarımızın tanıtımını da kısa sürede tamamlayacağız. Hedefimiz, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nda olan belediyeleri tekrar ezici oranlarla kazanma yanında, muhalefetin elindeki şehirlerimizi gerçek belediyecilikle tanıştırmaktır. Bunun için milletimizin her adımında, her anında, hep yanında olacak, tüm gönlü ve zihniyle kendini şehirlerine adayacak belediye başkanlarıyla seçimlere hazırlanıyoruz."

Seçim Beyannamesi 30 Ocak'ta

Erdoğan, 30 Ocak'ta seçim beyannamesini milletin takdirine sunacaklarını aktardı.

Seçim takvimine göre aday listelerinin en geç 20 Şubat'ta seçim kurullarına verilmesi gerektiğini hatırlatan Erdoğan, "Niyetimiz, 20 Şubat'a kalmadan adaylar konusundaki tüm hazırlıkları bitirerek, tüm vaktimizi ve enerjimizi seçim kampanyamıza teksif etmektir." dedi.

Erdoğan, 30 yıl önce, 1994'te İstanbul'da başladıkları belediyeler vasıtasıyla halka hizmet yolculuğunu, Türkiye Yüzyılı'na adım atılan 2024'te zirveye çıkarmak istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belediyelerdeki başarılarıyla iktidara yürümüş bir parti olarak, rüştümüzü ilk ispat ettiğimiz yeri güçlü tutmak mecburiyetindeyiz. Büyükşehriyle iliyle ilçesiyle beldesiyle ülkemizin her belediyesini, eser ve hizmet siyasetimizle Türkiye Yüzyılı'na yakışır seviyelere getirmenin peşindeyiz. Sandıkta bize verilen her oyun vebalini, yaptığımız görevlerin her anında üzerimizde hissederek, aşkla, azimle, kararlılıkla çalışacak, üretecek, farkımızı ortaya koyacağız." ifadelerini kullandı.

"Milletimize Hizmet Etmeye Talibiz"

Yüreklerindeki muhabbetle, zihinlerindeki projelerle, emekleriyle, alınlarındaki terle, geceli gündüzlü çalışmayla milletin kalbine girenlerden olduklarını belirten Erdoğan, "Her kim, belediye başkanlığı, milletvekilliği, teşkilat yöneticiliği dahil siyaset yoluyla gelinen makamlara bu gözle bakmıyorsa, AK Parti onun için doğru bir kapı değildir." dedi.

AK Parti'de 48 ilin daha belediye başkan adayları açıklandı - 3 Belediye başkanlığı vasıtasıyla şehrinin hizmetkarlığına soyunmak yerine hakimliğine talip olanlar için AK Parti'nin doğru adres olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şehrinin dertleriyle dertlenmeden, ülkesinin hedefleriyle bütünleşmeden, milletinin değerleriyle donanmadan sandığa göz diken varsa, AK Parti onun için doğru bir mecra hiç değildir. Tapduk Emre'nin kapısından içeri eğri odun dahi sokmayan Yunus Emre misali, milletimize karşı en küçük bir yanlışı, en küçük bir yamuğu olanın yeri AK Parti değildir. Kuruluş aşamasında adını 'Erdemliler Hareketi' olarak belirleyen bir kadro olarak, başka türlü bir siyaset anlayışını asla tasvip edemeyiz, böyle bir yola asla giremeyiz. Hamdolsun bugüne kadar milletimizin karşısına hep bu şekilde çıktık. Belediyelerde 30 yıldır, hükümette 21 yıldır bu şekilde çalıştık. Ülkemizi bugünkü seviyesine bu şekilde getirdik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerini Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarıyla birlikte bu şekilde kazandıklarını söyleyerek, "İnşallah 31 Mart'ta, 'Türkiye Yüzyılı'nın ilk mahalli idareler seçiminde, belediyeleri yönetme sorumluluğunu yine bu şekilde üstleneceğiz." dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin Ankara ve İzmir dahil 17 büyükşehir ve 31 ilin belediye başkan adayını tanıttı. Başkan Erdoğan, illerin ilçe adaylarını ise kurmaylarına emanet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 48 ilin başkan adayları şöyle:

İZMİR

Hamza Dağ

ANKARA

Turgut Altınok

ADANA

Fatih Mehmet Kocaispir

ADIYAMAN

Ziya Polat

AFYONKARAHİSAR

Hüseyin Ceylan Uluçay

AĞRI

Mehmet Salih Aydın

AKSARAY

Evren Dinçer

AMASYA

Mehmet Uyanık

ANTALYA

Hakan Tütüncü

ARDAHAN

Yunus Baydar

BATMAN

Adil Sebati Ceylan

BAYBURT

Mete Memiş

BİLECİK

Mustafa Yaman

BOLU

Muhammed Emin Demirkol

BURDUR

Mehmet Şimşek

ÇORUM

Halil İbrahim Aşgın

DİYARBAKIR

Mehmet Halis Bilden

GAZİANTEP

Fatma Şahin

GÜMÜŞHANE

Ercan Çimen

HAKKARİ

İsmet Ölmez

HATAY

Mehmet Öntürk

IĞDIR

Ülkü Öcal

KAHRAMANMARAŞ

Fırat Görgel

KARABÜK

Özkan Çetinkaya

KARAMAN

Mevlüt Akgün

KAYSERİ

Memduh Büyükkılıç

KIRIKKALE

Mehmet Saygılı

KIRŞEHİR

Osman Arslan

KİLİS

Reşit Polat

KONYA

Uğur İbrahim Altay

KÜTAHYA

Kamil Saraçoğlu

MALATYA

Sami Er

MARDİN

Abdullah Erin

MUŞ

Feyat Asya

NEVŞEHİR

Mehmet Savran

NİĞDE

Emrah Özdemir

SAKARYA

Yusuf Alemdar

SİİRT

Ekrem Olğaç

SİVAS

Hilmi Bilgin

ŞANLIURFA

Zeynel Abidin Beyazgül

ŞIRNAK

Mehmet Yarka

TEKİRDAĞ

Cüneyt Yüksel

TRABZON

Ahmet Metin Genç

TUNCELİ

Erkan Eroğlu

UŞAK

Mehmet Çakın

VAN

Abdulahat Arvas

YOZGAT

Celal Köse

ZONGULDAK

Ömer Selim Alan

Haber Merkezi / Kaynak:NTV

18 Oca 2024 - 16:42 - Siyaset