CHP En Son İzmir Adayını Açıklayacak!

CHP'de Büyükşehir Adayları belirsizliği sürüyor. Partinin kalesi olarak kabul edilen İzmir ve Çankaya'da Adayların Ocak Sonuna Kadar Açıklanabileceği belirtiliyor. 2019 seçimlerinde Tunç Soyer'in İzmir'den adaylığının 27 Ocak'ta açıklandığı ve yerel seçim kampanyalarının 10 Şubat'tan sonra başladığı hatırlatılıyor.

Özgür Özel liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), İzmir başkan adayını belirleme sürecinde iç kriz yaşadığı iddia ediliyor. Bu krizin, " İstanbul ve Ankara dinamiği yanında MYK içinde ve mutfak çalışması yapan kadro içindeki görüş farklılıklarından" kaynaklandığı parti kulislerinde konuşulanlar arasında.Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak partinin medyadan sorumlu Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın isminin kesinleştiği konuşuylan kulislerde, İzmir Büyükşehir adayının hala açıklanmamasının saha çalışmalarında geç kalınıyor tepkilerinin yükselmesine neden oluyor.

Anketlere ve Anketçilere Tepki Var

Ayrıca, CHP içinde bazı isimlerin anket sonuçlarına dayalı olarak aday gösterildiği ve anketleri yapan firmaların isimlerinin, belirlenme yöntemlerinin ve yeterliliklerinin bilgilendirme yapılmadan seçimlere girişilmesinin eleştirildiği ifade ediliyor. Anket sonuçlarına dayanarak aday gösterilen isimler arasında tartışmalar yaşanıyor.

Öte yandan Parti yönetimine karşı, anket sonuçlarını gerekçe göstererek tekrar aday göstermeme kararı alınan belediye başkanlarına karşı isyan bayrağının açıldığını belirtiyor. Bu durumda olan bazı isimler istifa ederek bağımsız olarak seçimlere katılma kararı alırken, diğerleri genel merkezi aday konusunda yeniden düşünmeye ikna etmeye çalışıyor. Bir kısmı ise sürecin sonunda istifayı planlıyor.

2019 Seçimlerinde İzmir Adayı 27 Ocak'ta Açıklanmıştı

Parti içinde yaşanan sıkıntılara rağmen, parti yetkilileri aday tespitiyle ilgili herhangi bir sıkıntı veya gecikme olmadığını ifade ediyor. 2019 seçimlerinde Tunç Soyer'in İzmir'den adaylığının 27 Ocak'ta açıklandığı ve yerel seçim kampanyalarının 10 Şubat'tan sonra başladığı belirtiliyor. Yetkililer, adaylığını açıklamayanların istifasının bundan sonra da olabileceğini belirtiyor ve ilk Parti Meclisi toplantısında adayların büyük çoğunluğunun belli olacağını vurguluyor.

CHP Parti Meclisi'nin haftaya yapılacak toplantısında İstanbul'da partinin yönettiği ilçelerin belediye başkan adayları ile Antalya ve Muğla büyükşehir belediye başkan adaylarının açıklanabileceği, ancak İzmir ve Çankaya'nın, partinin kalesi olarak nitelendirilen bölgelerin adaylarının ocak sonu ya da şubat başında açıklanabileceği ifade ediliyor. (Kaynak: Milliyet)

CHP'DEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN KİMLER ADAY ADAYI OLDU:

CHP'de bu görev için 9 isim adaylık başvurusu yaptı. 

Görevdeki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,
İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Buğra Gökçe,
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur,
Eski Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila
Eski İzmir milletvekili Atila Sertel,
Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay,
Eski İzmir milletvekili Musa Çam,
Eski İzmir milletvekili Tacettin Bayır,
SHP ve CHP'de yöneticilik görevleri yapan Ayhan Baltacı.

İzmir Adayının açıklanması gecikince siyaset kazanı da kaynamaya devam ediyor. Önceki gün Oda TV İzmir büyükşehir belediye başkanı adayı belli oldu diye yayın yaptı. Oda TV'nin haberine göre CHP, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Aydın ve Hatay’da olduğu gibi İzmir’de de mevcut başkan Tunç Soyer ile yola devam etme kararı aldı. 

18 Oca 2024 - 11:46 İzmir/ Konak- Siyaset