Hassas Saldırılara Misilleme

Pakistan ile İran arasındaki gerginlik giderek tırmanıyor. İran'ın Salı günü Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve güneybatıdaki Belucistan eyaletinde iki çocuğun ölümüne neden olan saldırının ardından Pakis'tan jetleri İran'ı vurdu. En az 7 kişinin öldüğü bombalama için Pakistan, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu sabahki eylem, yaklaşmakta olan büyük çaplı terörist faaliyetlere ilişkin güvenilir istihbarat ışığında gerçekleştirilmiştir" denildi

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Pakistan / İslamabad

Pakistan hava kuvvetleri İran'ın militan mevzilerini hedef aldığı iddiasıyla misilleme hava saldırıları düzenleyerek en az yedi kişinin ölümüne neden oldu.

Sistan ve Belucistan eyaletindeki saldırılar, İran'ın Salı günü Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve güneybatıdaki Belucistan eyaletinde iki çocuğun ölümüne neden olan saldırının ardından geldi.

Saldırılar iki komşu ülke arasındaki diplomatik ilişkileri tehlikeye atıyor. Zira İran ve nükleer silah sahibi Pakistan militan saldırıları nedeniyle uzun süredir birbirlerine şüpheyle yaklaşıyor.

İran ayrıca Pazartesi günü geç saatlerde Irak ve Suriye'de, bu ayın başlarında 90'dan fazla kişinin ölümüne neden olan ve IŞİD tarafından üstlenilen bir intihar saldırısı nedeniyle hava saldırıları düzenledi. Irak, İran'daki büyükelçisini istişareler için geri çağırdı.

"Bir dizi hassas saldırı"

Pakistan Dışişleri Bakanlığı saldırılarını "son derece koordineli ve özel olarak hedeflenmiş bir dizi hassas askeri saldırı" olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu sabahki eylem, yaklaşmakta olan büyük çaplı terörist faaliyetlere ilişkin güvenilir istihbarat ışığında gerçekleştirilmiştir. Bu eylem Pakistan'ın ulusal güvenliğini tüm tehditlere karşı koruma ve savunma konusundaki sarsılmaz kararlılığının bir göstergesidir" denildi. 

İran ve Pakistan'da, Tahran'ın kendi saldırısında hedef aldığı Jaish al-Adl Sünni ayrılıkçı grubu da dahil olmak üzere çeşitli isyancı gruplar faaliyet gösteriyor. Hepsinin ortak hedefi Afganistan, İran ve Pakistan'daki etnik Beluç bölgeleri için bağımsız bir Belucistan kurmak.

Pakistan'ın Belucistan eyaleti ve İran'ın komşu Sistan ve Belucistan eyaleti yirmi yılı aşkın bir süredir Beluc milliyetçilerinin düşük seviyeli isyanıyla karşı karşıya.

Pakistan operasyona "Marg Bar Sarmachar" adını verdi. İran Farsçasında "marg bar" "ölüm" anlamına geliyor ve 1979 İslam Devrimi'nden bu yana İran'da hem ABD hem de İsrail için kullanılan meşhur bir deyim. Yerel Beluç dilinde "sarmachar" gerilla anlamına geliyor ve sınır ötesi bölgede faaliyet gösteren militanlar tarafından kullanılıyor.

Ölenler arasında İran vatandaşı yok

İran'ın Sistan ve Belucistan eyaletinin vali yardımcısı Ali Rıza Marhamati, Perşembe günkü saldırıda ölenlerin sayısını bir telefon görüşmesinde verdi ve ölenler arasında İran'ın Sistan ve Belucistan eyaletinde sınırdaki Saravan kasabası yakınlarında üç kadın ve dört çocuğun da bulunduğunu söyledi. Ölenlerin İran vatandaşı olmadığını da sözlerine ekledi ve Saravan yakınlarında ayrı bir patlama olduğunu da kabul etti.

Beluç halkını savunan bir grup olan HalVash, saldırıda kullanılan mühimmatın kalıntılarını gösteren görüntüleri internet üzerinden paylaştı. Saravan'da çok sayıda evin vurulduğunu söyledi. Saldırının hemen ardından çamur duvarlı bir binanın yıkıldığını ve binadan dumanlar yükseldiğini gösteren videolar paylaştı.

18 Oca 2024 - 10:47 - 3. Sayfa