Bunlar Daha İyi Günler! 3 Bin Uçuş İptal

Küresel ısınma mevsimleri alt-üst etmeye başladı ama havayı en çok kirleten başta Çin ve ABD hala karbon salınımlarını azaltma konusunda etkin mücadele etmiyorlar. Aniden patlayan kasırgalar, deniz dalgaları, fırtınalar, hortumlar yaşamı altüst edip daha büyük felaketlerin mesajını veriyor ama aldıran yok. Sadece dün ABD'de kış şartlarından 3 bin uçuş iptal edildi. Çevreciler uyarıyor: Bunlar daha iyi günler. Biraz daha doğayı kirletmeye devam edersek, intikam çok fena olacak. Uyarmadı demeyin!!

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri

Kış fırtınaları ABD’de hayatı önemli ölçüde etkiliyor, üç binden fazla uçak seferi iptal edildi. 

Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı ve George Bush Havalimanı gibi Teksas havalimanları en çok etkilenenlerden bazıları olurken Denver, Chicago, Washington ve diğerlerinde de aksamalar oldu. 

Washington DC bölgesi havalimanları en yüksek uçuş sorunları yaşayan yerler arasında bulunuyor. New York City, Chicago, Denver ve hatta Los Angeles ve San Francisco de uçuş iptalleri yaşanıyor. 

ABD genelinde 3 binden fazla iptalin yanı sıra 8 bin 500'den fazla uçuş da ertelendi. Kış fırtınalarındaki gecikmelerin başlıca nedenlerinden biri, Denver Uluslararası Havaalanı gibi havaalanlarında bir uçuşu kolayca bir saatten fazla geciktirebilen uçakların buzunun çözülmesi oldu. Ronald Reagan Washington Ulusal Havalimanı, uçuşlarının yüzde 61'i rötarlı olduğu için rötar yüzdesinden en çok etkilenen havalimanı oldu.

Yolcu hakları

ABD’de havacılık sektörü ve havayollarının kontrolü dışındaki olaylar için hiçbir tüketici hakkı mevcut değildir. Bu nedenle, elverişsiz hava koşulları meydana geldiğinde, birçok müşteri uyuyacak uygun bir yer ya da yemek kuponları olmadan gece boyunca havaalanlarında mahsur kalıyor. 

Bu gibi durumlarda, havayolu şirketleri yolcuları mümkün olan en kısa sürede ağırlamak çaba gösteriyorlar, ancak havaalanı müşteri hizmetleri hatları tam bir kabusa dönüşüyor ve çoğu zaman yolcular herhangi bir yardım almadan önce saatlerce beklemek kaçınılmaz.

****

THY'den Almanya Seferleri Açıklaması

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre Almanya’da beklenen olumsuz hava koşulları sebebiyle bazı uçuşlar iptal edildi.

Açıklamaya göre TK 1629-1630 İstanbul-Münih-İstanbul, TK 1593-1594 sefer sayılı İstanbul-Frankfurt-İstanbul seferleri ile Anadolujet’in TK 7734-7735 Sabiha Gökçen-Frankfurt-Sabiha Gökçen, TK 5568-5569 sayılı Ankara-Frankfurt-Ankara uçuşları gerçekleşmeyecek.

Açıklamada, vatandaşlara uçuşlarıyla ilgili güncel durumu, THY’nin internet sitesinden kontrol etmeleri uyarısında bulunuldu.

17 Oca 2024 - 02:19 - Gündem