Çeşme'de 1 Milyar 167 Milyon TL'lik Kara Para Aklama Operasyon

Çeşme Gümrüğü'nden sahte belgelerle ülkeye giriş yapılmış gibi gösterilerek sisteme dahil edilen 1 Milyar 167 Milyon TL'lik dövizlerle ilgili 6 kişi tutuklandı

İzmir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Çeşme Gümrüğü'nden sahte belgelerle ülkeye giriş yapılmış gibi gösterilerek sisteme dahil edilen 1.142.510.000 $ ( Bir Milyar Yüz Kırk İki Milyon Beş Yüz On Bin Amerikan Doları), 18.000.000 € (On Sekiz Milyon Euro) ve 6.950.000 (Altı Milyon Dokuz Yüz Elli Bin Danimarka Kronu)’la ilgili yapılan operasyonda 6 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltına alınanların tamamının tutuklandığı belirtilen açıklamanın tam metni şöyle:

Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Çeşme Mali Suçlar Büro Amirliği ve Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerince, Suç Gelirlerinin Aklanması, Görevi Kötüye Kullanma, Resmî Belgede Sahtecilik, Rüşvet, Bilişim Sistemlerine Girme, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu suçları kapsamında yürütülen soruşturmaya istinaden, güvenlik kamera görüntülerinin izlenmesi, konuyla ilgili beyanlar ve elde edilen resmi evraklar neticesinde;

- 1.142.510.000 $ (Bir Milyar Yüz Kırk İki Milyon Beş Yüz On Bin Amerikan Doları),

- 18.000.000 € (On Sekiz Milyon Euro),

- 6.950.000 (Altı Milyon Dokuz Yüz Elli Bin Danimarka Kronu)’nun

Usulsüz yollardan sahte belgelerle ülkeye giriş yapılmış gibi gösterilerek sisteme dahil edildiği değerlendirilmiş ve yapılan çalışmalarda tespit edilen şüpheli şahıslara yönelik 11.01. 2024 günü sabah saatlerinde yapılan operasyon kapsamında usulsüz Nakit Beyannamesi doldurtan (2) ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü memurlarının (4) da bulunduğu toplam (6) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış ve 15.01.2024 günü adli mercilere sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuklanmıştır.

Şüphelilere ait ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda;

— 1 adet Sahte MİT kimliği,

— 4 adet farklı seri numaraları olan 1 ABD doları,

— Çok sayıda ziynet eşyası,

— Şahısların kullanmış olduğu delil niteliği taşıyan dijital materyaller ele geçirilmiştir.

Suç ve suçlularla mücadelemiz vatandaşlarımızın desteğiyle kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

***

KARA PARA NEDİR?

Kara para aklama suçunun anlaşılabilmesi öncül suç ve suç geliri kavramlarının izah edilmesi ile mümkündür. Öncelikle kara para aklama suçundan evvel bir suç işlenmiş olmalıdır. Öncül suç olarak tanımlanan bu durum sonucunda ortaya herhangi bir ekonomik değer çıkmalıdır.

Ortaya çıkan bu ekonomik değerin yasadışı özellikten kurtarılıp yasalmış gibi bir izlenim yaratılması için işlenen fiiller söz konusu olduğunda kara para aklama suçundan söz edilebilir. Öncül suçla suç gelirleri elde edilir. Suç gelirleri ise yasaların belirlediği hukuka aykırı fiiller uygulanmak sureti ile elde edilen her tür ekonomik menfaat ve değerlerdir.

Yasa dışı yollar kullanılmak sureti ile elde edilmiş olan bu tür kazançlar aynı zamanda kirli para, kara para gibi tanımlamalara konu olur. Öncül suç işlemek sureti ile elde edilen her tür değer kara para olarak adlandırılabileceği gibi gayrimeşru yollardan elde edilen malvarlığı değerleri tanımlaması da uygundur. (KAYNAK: AHD Hukuk Danışmanlık)

16 Oca 2024 - 18:46 İzmir/ Çeşme- 3. Sayfa