Şişecam ICRON’dan 3 Milyon Dolarlık Hisse Aldı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL Bir İş Bankası kuruluşu olan Şişecam’ın iştiraklerinden Şişecam Investment B.V’nin Türk tekn...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

Bir İş Bankası kuruluşu olan Şişecam’ın iştiraklerinden Şişecam Investment B.V’nin Türk teknoloji şirketi ICRON’dan hisse alım işlemi 15 Ocak’ta yapılan kapanış genel kuruluyla tamamlandı.

Gerçekleşen işlem sonucunda, ICRON’un yüzde 3 oranındaki payı 3 milyon dolar karşılığında Şişecam Investment B.V. tarafından satın alındı. Hisse alımı ile eşzamanlı olarak ayrıca ICRON’un sermayesinin yalnızca Şişecam Investment B.V. tarafından iştirak edilerek 5 milyon dolar karşılığında artırılması kararı da alındı. Bu sermaye artırımı ile Şişecam Investment B.V’nin ICRON’daki payı yüzde 15,66’ya yükselecek. 

2023 yılının ilk yarısında farklı sektörlere operasyonel ve stratejik karar optimizasyonu hizmeti sunan ICRON'a yatırım yapmak üzere niyet mektubu imzalayan Şişecam, ICRON ile ortaklık konusunda anlaşmaya vardığını 2023 yılının Ekim ayında duyurmuştu. 

Rekabet Kurulu tarafından da onaylanan sözleşme kapsamında Şişecam, ilerleyen dönemde ICRON'daki toplam payını yüzde 49'a kadar yükseltmesine olanak tanıyacak satın alım opsiyon hakkını da elinde bulunduruyor. Şişecam, yazılım teknolojileri alanındaki ilk yatırımı olan bu ortaklıkla ICRON ile büyümeyi, mevcut faaliyetlerindeki operasyonel mükemmellik ve optimizasyon yaklaşımını bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor. 

16 Oca 2024 - 14:00 İstanbul- Ekonomi