İlaçsız Migren Tedavisi

Nöroloji Uzman Dr. Şölen Eren Derici, 'Kozmetik amaçlı botoks yaptıran migrenli hastalarda baş ağrılarının azaldığının fark edilmesi ile migren tedavisinde botoks kullanımının yolu açılmıştır '' dedi.

İlaçsız Migren Tedavisi
Haber albümü için resme tıklayın

Bahri KARATAŞ/URLA (İzmir), (KHA)

İZMİR Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde görevli Nöroloji Uzman Dr. Şölen Eren Derici, 'Kozmetik amaçlı botoks yaptıran migrenli hastalarda baş ağrılarının azaldığının fark edilmesi ile migren tedavisinde botoks kullanımının yolu açılmıştır '' dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi  Tıp Fakültesi'nden 2005 yılında mezun olan ve 11 yıldır Alsancak Nevvar-Salih  İşgören Devlet Hastanesi'nde Nöroloji Uzman Dr. olarak görev yapan  iki çocuk annesi Şölen Eren Derici, ''Migren, en sık görülen baş ağrısı çeşitlerinden biridir.

Kişinin hayat kalitesini belirgin şekilde bozar ,günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan şiddetli ataklar halinde gelir. Bulantı, kusma, bulanık görme ve yüzde ödem gibi pek çok farklı semptomla birlikte görülebilir .Migren tedavisinde kullanılan ilaçların tam iyileşmeyi sağlayamaması ve yan etkilerinin olması alternatif tedavi yöntemlerine ihtiyacı artırmıştır. Periferik sinir blokajları,

botulinum toksin(botox) uygulamaları, tetik nokta tedavileri tedaviye dirençli migren hastalarında sıklıkla kullanılmaya başlanan etkin tedavi  yöntemleridir. Periferik sinir blokajında düşük dozda lokal anestezik dediğimiz ilaçlarla başın ağrı duyusunu algılayan sinirler fonksiyon göremez hale getirilir. Böylece tekrarlayan enjeksiyonlarile ağrı oluşumu engellenir. 

Baş ağrılarının tedavisinde en sık uygulanan periferik sinir blokaj yöntemi; büyük oksipital sinir blokajı dır.Oksipital sinir blokajı migren dışında küme baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı ve servikojenik baş ağrısında da sıklıkla kullanılmaktadır''dedi.

 Hastalara, sistemin nasıl uygulanacağı konusunda da aydınlatıcı bilgiler paylaşan  Uzm Dr. Şölen Eren Derici, ''Oksipital sinir blokajı nasıl yapılır? Hasta oturur pozisyonda iken başının arka kısmına oksipital sinir alanına, ince bir iğne ile lokal anestezik madde enjekte edilir. Lokal bir yöntem olan oksipital blokaj tedavisinde kafa derisinde 4-5 saat süren uyuşma dışında bir sıkıntı yaşanmamakla beraber, nadiren baş dönmesi, enjeksiyon bölgelerindehassasiyet gelişebilir.

 Oksipital sinir blokajı güvenli ve hastalar tarafından kolay tolere edilen bir işlemdir. Bu yöntem ile ilk uygulamada % 50-70 oranında atak sıklığı ve ağrı şiddeti azalmakta ve tekrarlayan enjeksiyonlar ile uzun süreli fayda sağlanabilmektedir.

Ayrıca migren atak döneminde de ağrıyı belirgin şekilde azaltmaktadır.

Periferik sinir blokajı uygulamalarında en önemli nokta, uygulanan merkez ve doktorun tecrübesidir.Uygun hastalara uygun dozlarda enjeksiyonların uygulanması pek çok hasta için etkin bir tedavi sağlar.

Migren tedavisinde diğer bir yöntem ise botulinum toksin(botoks) uygulamasıdır. Kozmetik amaçlı botoks yaptıran migrenli hastalarda baş ağrılarının azaldığının fark edilmesi ile migren tedavisinde botoks kullanımının yolunu açılmıştır.Kozmetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botoks, migren tedavisinde bundan farklı olarak alın,şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde 31 noktaya

botulinum toksini iğnesi ile uygulanıyor. Bu enjeksiyonlar çok ince iğneler ile yapıldığından ağrı duyulmaz ve  işlem sonrasında hastalar günlük hayatlarını ara vermeden sürdürebilirler. İşlem sonrasında hasta 15.günde ve sonrasında aylık takiplerle izlenir. Botoksun migren tedavisindeki etkisi 1 hafta içerisinde yavaş yavaş başlar ve 3-6 ay kadar sürer. Devam eden uygulamalarda bu süreler uzar ancak yine de bu süreler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ''

14 Oca 2024 - 19:26 İzmir/ Konak- Sağlık