200 Depremin Ardından Yanardağ Patladı

İzlanda'daki Reykjanes yarımadasındaki bir yanardağ, önceki günlerde yüzlerce depremin bölgeyi sarsmasının ardından bugün patladı. sabah 8 sularında gerçekleşen patlama, bir ay önce açılan çatlak ve lav püskürtme olayının yaşandığı bölgede meydana geldi.

İzlanda'daki Reykjanes yarımadasındaki bir yanardağ, önceki günlerde yüzlerce depremin bölgeyi sarsmasının ardından bugün patladı. Grindavik kasabasının kuzeyindeki Sundhnjúkar yakınlarında sabah 8 sularında gerçekleşen patlama, bir ay önce açılan çatlak ve lav püskürtme olayının yaşandığı bölgede meydana geldi. İzlanda Meteoroloji Ofisi'ne göre, patlamadan önce bölgede sabah 3'ten itibaren en az 200 deprem kaydedildi. Sivil savunma kurumu, Grindavik kasabasını boşaltma emri verdi ve patlamanın yakın olduğunu bildirdi. Patlamanın ardından volkanolog Magnus Tumi Gudmundsson, olayı bildirilmesinden kısa bir süre sonra bir Sahil Güvenlik helikopterine bindi. Grindavik kasabasındaki bir çatlak geçen ay tahliyelere neden olmuştu. Patlayan yanardağ, Aralık ayında açılan çatlak boyunca bir dizi volkanın patlamasının sonuncusudur.

HABERİN KAYNAĞI ŞÖYLE:

İzlanda'daki yanardağ patladı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
İzlanda / Reykjavik

İzlanda'daki bir yanardağ, yüzlerce depremin Reykjanes yarımadasını sarsmasının ardından bu sabah patladı. 

Geçen ay bir çatlağın açıldığı ve lav püskürttüğü yerin yakınındaki bir kasabada tahliyelere yol açtı.

Ülke basını ve sivil savunma ajansına göre patlama yerel saatle sabah 8 sularında Grindavik kasabasının kuzeyindeki Sundhnjúkar yakınlarında meydana geldi. Sivil savunma ajansına danışmanlık yapan volkanolog Magnus Tumi Gudmundsson, olayı bildirilmesinden yaklaşık 10 dakika sonra patlamanın üzerinde uçmak üzere bir Sahil Güvenlik helikopterine bindiğini söyledi.

İzlanda Meteoroloji Ofisi'ne göre, başkent Reykjavik'in yaklaşık 50 kilometre güneybatısındaki Grindavik yakınlarındaki bölgede yerel saatle sabah 3'ten itibaren en az 200 deprem meydana geldi. Patlamadan önce sivil savunma kurumu Grindavik'in boşaltılmasını emretti ve bir patlamanın yakın olduğunu söyledi.

Son patlama, Reykjanes Yarımadası'nda Aralık ayında bir çatlağın açıldığı ve patlayarak parlayan ve dolambaçlı bir lav nehri oluşturduğu bir dizi volkan boyunca meydana geldi. 

14 Oca 2024 - 16:56 - Gündem