ABD Kızıl Haç’ı Kan Sıkıntısı Konusunda Alarm Verdi

Amerikan Kızıl Haçı kan tedariki tarihi düşük seviyelere düştüğünü açıkladı ve kan sıkıntısı konusunda alarm verdi. Kâr amacı gütmeyen kuruluştan yapılan açıklamada, kan bağışçılarının sayısının son 20 yılda yaklaşık yüzde 40 düştüğünü ve bugün bu zaman diliminde tüm zamanların en düşük noktasında olduğunu belirtti. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington DC

Ülkedeki kan ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ın karşılayan Amerikan Kızıl Haçı kan tedariki tarihi düşük seviyelere düştüğünü açıkladı ve kan sıkıntısı konusunda alarm verdi. 

Kâr amacı gütmeyen kuruluştan yapılan açıklamada, kan bağışçılarının sayısının son 20 yılda yaklaşık yüzde 40 düştüğünü ve bugün bu zaman diliminde tüm zamanların en düşük noktasında olduğunu belirtti. 

Sadece Noel ve Yeni Yıl arasında bile, kan bağışlarındaki 7.000 ünitelik eksiklik, kan ürünlerinin mevcudiyetini ve bunlara ihtiyaç duyanlar için acil durum planlarını büyük ölçüde bozarak ameliyat ve transfüzyon gecikmelerine neden oldu. Kızıl Haç, potansiyel olarak tehlikeli hava koşulları ve solunum yolu hastalıklarının tam da hastanelerin daha fazla kana ihtiyaç duyduğu bir dönemde bağışçı katılımını düşük tutabileceği için tedarikin daha da kötü bir görünümle karşı karşıya kalacağından endişe ediyor.

Kızıl Haç'ın baş tıbbi sorumlusu Dr. Pampee Young, "Bir doktor için en üzücü durumlardan biri, hastalarla dolu bir hastane ve kan ürünü olmayan boş bir buzdolabına sahip olmaktır" dedi.

Kuruluş bir süredir bu durumdan kaçınmaya çalışıyor ve 2022'de ilk kez kan krizi ilan ettikten sonra Eylül ayında kamuoyuna kan tedarikinin "kritik derecede düşük seviyelere" düştüğünü açıkladı.

Kızıl Haç, Covid salgınını bağışçıların azalmasına neden olduğunu, çünkü daha fazla insanın evde kaldığını ve çoğu yerel işletmelerle koordine edilen kan bağışı kampanyalarını kaçırdığını bildirdi. Bundan önce, hastane protokolleri ve asgari hemoglobin seviyeleri gibi uygunluk koşullarındaki değişiklikler, şirketin bağışçı tabanını koruma becerisini zaten zorlamıştı.

Şimdi ise ülkenin en büyük kan tedarikçisi, ABD'de her iki saniyede bir kişinin kana ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, kan bulunabilirliğinin tıbbi bakıma ihtiyaç duyan biri için yaşamla ölüm arasındaki kalması anlamına gelebileceğini ifade ediyor.

Bağışı teşvik etmek amacıyla Kızıl Haç, bağışçılara Las Vegas'taki Super Bowl LVIII'e katılmak üzere iki kişilik bir seyahat kazanma şansı sunmak için NFL ile işbirliği yaptı. Bu ay - Ulusal Kan Bağışçısı Ayı - kan, plazma veya trombosit bağışında bulunan herkes otomatik olarak kazanma şansına sahip olacak.

Kısa bir süre önce FDA, bağış risk değerlendirme aracını herkes için aynı hale getirdikten sonra eşcinsel ve biseksüel kişilerin bağış yapmasını engelleyen kısıtlamaları kaldırdı. Federal kurum, bu kararın bağışçı sayısını ve dolayısıyla azalan arzı artıracağını umduğunu açıkladı. 

09 Oca 2024 - 21:17 - Gündem