Macron, 37 Yaşındaki Gabriel Attal'ı Başbakan Olarak Atadı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Fransa / Paris Emmanuel Macron yeni bir hükümetle cumhurbaşkanlığını yeniden canlandırmayı hedeflerken Eğitim Bak...

Büyütmek için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Fransa / Paris

Emmanuel Macron yeni bir hükümetle cumhurbaşkanlığını yeniden canlandırmayı hedeflerken Eğitim Bakanı Gabriel Attal Fransa'nın yeni başbakanı oldu.

Macron, 37 Yaşındaki Gabriel Attal'ı Başbakan Olarak Atadı

34 yaşında modern Fransız tarihinin en genç başbakanı olan Attal, 1984 yılında François Mitterrand tarafından atandığında 37 yaşında olan Sosyalist Laurent Fabius'u bile geride bıraktı.

Attal, 20 ay görevde kaldıktan sonra istifa eden Elisabeth Borne'un yerini aldı. Bu süre boyunca parlamentoda çoğunluğu sağlayamamakla mücadele etti.

Halen eğitim bakanı olan Gabriel Attal, Haziran ayında yapılacak önemli Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransız hükümetine liderlik etme görevini üstlenecek.

İlk eşcinsel başbakan

BBC’nin haberine göre, Attal’ın yükselişi hızlı oldu. On yıl önce sağlık bakanlığında silik bir danışman ve Sosyalistlerin kart taşıyan bir üyesiydi.

Aynı zamanda Hôtel Matignon'un ilk açık eşcinsel sakini olacak. Macron'un bir diğer “parlak adamı” olan milletvekili Stephane Sejourne ile medeni birlikteliği var.

Ancak cumhurbaşkanının ikinci döneminin zorlukları ve milliyetçi sağın artan meydan okuması göz önüne alındığında, "göz alıcı" olmak tek başına yeterli olacak mı?

Yakışıklı, genç, çekici, popüler, aklı başında Attal'ın, tıpkı akıl hocası ve rol modeli başkan gibi, zafer bulutları arasında göreve geldiği kesin.

Ancak kendi kuşağından pek çok girişimci gibi o da Emmanuel Macron'un eski sol-sağ ayrımını parçalama ve Fransız siyasetinin kodlarını yeniden yazma fikrinden ilham aldı.

Macron'un 2017'de seçilmesinin ardından parlamentoya giren Attal'ın tartışmacı olarak parlaklığı -Macroncu yeni neslin en iyisi olması- onu cumhurbaşkanının dikkatini çekmesini sağladı.

29 yaşında, Beşinci Cumhuriyet'in en genç bakanı olarak eğitim bakanlığına atandı; 2020'den itibaren hükümet sözcüsü oldu ve yüzü seçmenler tarafından tanınmaya başladı; Cumhurbaşkanı Macron'un yeniden seçilmesinin ardından kısa bir süre bütçe bakanlığı yaptı ve geçen Temmuz ayında eğitim bakanlığını devraldı.

Attal bu görevdeyken, Eylül ayında Müslümanların çarşaflarıyla ilgili yaşanan tartışmayı, çarşafların okullarda yasaklanmasıyla sonlandıracak kadar kararlı davranarak, gereken özelliklere sahip olduğunu Cumhurbaşkanı'na gösterdi.

Paris'teki elit École alsacienne'de zorbalığa karşı bir kampanya yürüttü - kendisinin de bir kurban olduğunu söylüyor - ve okul üniformasını deneme önerisiyle eğitim kurumunu karşısına aldı.

Ve tüm bunlar olurken, halk arasında gerçekten popüler hale gelerek normal trendlerin dışına çıkmayı başardı.

En beğenilen bakan

Anketler Macron hükümetinin açık ara en beğenilen üyesi olduğunu gösteriyor - cumhurbaşkanının baş düşmanı milliyetçi Marine Le Pen ve genç meslektaşı Jordan Bardella ile aynı seviyede yarışıyor.

Yorumculara göre, Gabriel Attal'ı bakanlar arasından çekerek Macron, vezir ve valesini alt etmek için bir as kullanıyor. Ama işe yarayacak mı?

Attal'ın isminin belirlenmesi sürecinin uzun sürmesi Cumhurbaşkanı Macron'un mevcut pozisyonunun zayıflığının farkında olsa da bunu nasıl ele alacağı konusunda derin bir belirsizlik içinde olduğunu gösteriyor. Zira herkes bir görev değişikliğinin olacağını biliyordu ama bu biraz uzun sürdü. 

Birden fazla yorumcu, halkın şu anda her şeyden önce istediği şeyin tepedeki yüzlerin yeniden düzenlenmesi değil, Macron başkanlığına yeni bir amaç duygusu kazandırmak olduğunu açıkça belirtti.

Ancak mevcut durumda Bay Attal, uzun süredir acı çeken selefi Elizabeth Borne ile tamamen aynı sorunlarla karşı karşıya kalacak.

Bunlar popülaritesi artan ve Haziran ayındaki Avrupa seçimlerinde kolayca kazanacak gibi görünen aşırı sağcı bir muhalefet; hükümet için yerleşik bir çoğunluğa sahip olmayan ve her yeni yasayı bir mücadele haline getiren bir Ulusal Meclis; ve ikinci döneminde neyi başarmak istediğini tanımlayamayan bir cumhurbaşkanı.

Ağır toplar üzerinde etkisi

Bunların da ötesinde yeni başbakanın Gérald Darmanin ve Bruno Le Maire gibi ağır toplar üzerinde otoritesini tesis etmek gibi başlı başına bir sorunu olacak.

Bazıları, Macron'un partisi Avrupa seçimlerinde ağır bir yenilgi alırsa planın ne olacağını da soruyor.

Normalde bu durum, görev süresinin ikinci yarısına yeni bir heyecan katmak üzere başbakanın değiştirilmesi için bir fırsat olurdu. Ancak mevcut durumda bu kart çoktan oynanmış durumda ve Haziran'da bir yenilgi halinde Gabriel Attal gözden düşmüş bir kaybeden olarak yoluna devam etme riskiyle karşı karşıya.

Muhalefet figürleri bile onun birinci sınıf bir oyuncu olduğunu kabul ediyor. Ulusal Meclis'te kendisine saygı duyuluyor ve seviliyor.

Ancak gerçekte neyi savunduğu konusunda da soru işaretleri var. Pek çok kişinin şüphesi, tıpkı kariyerini borçlu olduğu adam gibi, gülümseme ve laf kalabalığından ibaret olduğu yönünde.

09 Oca 2024 - 21:13 - Gündem