Güney Kore, Köpek Eti Tüketimini Yasaklıyor

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Güney Kore / Seul Güney Kore Parlamentosu’nun yasama ve yargı komitesi, köpek eti kesim ve dağıtımını yasaklayan b...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Güney Kore / Seul

Güney Kore Parlamentosu’nun yasama ve yargı komitesi, köpek eti kesim ve dağıtımını yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Tasarıya göre, et tüketimi için köpek yetiştirmek ya da kesmek ve köpek eti dağıtmak ya da satmak yasaklanırken, köpekleri kesenler en fazla üç yıl hapis ya da 30 milyon Won'a (22.768 Dolar) kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Köpekleri et için yetiştirenler ya da dağıtanlar ise en fazla iki yıl hapis ya da 20 milyon Won'a kadar para cezasına çarptırılabilecek. Önerilen mevzuat, cezaların üç yıllık bir ödemesiz dönemden sonra uygulanmasını öngörüyor. 

Köpek eti çiftlikleri, dağıtımcıları ve restoranları da işletmelerini bölgesel yönetimlere kaydettirmek zorunda olacak. Tasarı, bu tür işletmelerin kapatılması için eyalet veya bölge yönetimlerinin destek tedbirlerini de içeriyor.

Geçen yılki hükümet istatistiklerine göre ülke genelinde yaklaşık 1.150 köpek eti çiftliği bulunuyordu.

2027'ye kadar süre

Tasarı Ulusal Meclis genel kurulunda bugün yapılan oylamada da kabul edildi. 

Yasa, köpeklerin etleri için kesilmesini ve satılmasını 2027 yılına kadar sona erdirmeyi hedefliyor. 

Hükümet ve iktidardaki Halk Gücü Partisi, Kasım ayında, geleneğin uluslararası bir utanç kaynağı haline geldiğine dair algılar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde azalan köpek eti tüketimine son vermek için özel bir yasa çıkarmaya karar verdi.

Yasa, yüzyıllardır süregelen köpek eti yeme alışkanlığına son vermeyi amaçlıyor. Köpek eti 10 yıldan beri müşterilerin gözünden düştü.

Korece'de "boshintang" olarak adlandırılan köpek eti yahnisi artık genç nesiller arasında popüler değil, ancak bazı yaşlı Güney Koreliler özellikle yaz aylarında bunu bir lezzet olarak görüyor.

Yine de yasayı savunanlar, insanların ne yiyeceklerini seçme özgürlüğüne sahip olmaları gerektiği görüşünde. 

09 Oca 2024 - 11:28 - Gündem