Fransa Başbakanı Borne İstifa Etti

Fransa Başbakanı Élisabeth Borne, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sundu. Macron, istifayı kabul etti. 

Büyütmek için resme tıklayın

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Fransa / Paris

Fransa Başbakanı Élisabeth Borne, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sundu.

Macron, istifayı kabul etti. 

Emeklilik reformu, göçmenlik yasası, onlarca gensoru önergesinin hedefi olma ve emeklilik reformunda anayasanın 49’um maddesinin 3’üncü fıkrasının kullanılması hep Borne döneminde gündeme geldi.

Fransa Başbakanı Borne İstifa Etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu yaz yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Paris Olimpiyatları öncesinde ikinci görevine yeni bir ivme kazandırmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Élisabeth Borne, Emmanuel Macron'un Mayıs 2022'de yeniden seçilmesinin ardından göreve geldiğinden bu yana Matignon'da (Başbakanlık) çalkantılı bir 19 ay geçirdi. Yerine geçmesi için mevcut Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ın ismi ısrarla gündeme geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı ve hükümeti, Macron'un 2022'de ikinci kez seçilmesinden kısa bir süre sonra parlamentodaki mutlak çoğunluğunu kaybetmesinden bu yana yasaları geçirmek için daha çalkantılı politikacılarla başa çıkmakta zorlanıyor.

Başbakan değişikliği, emeklilik sistemi ve göçmenlik yasalarında yapılan tartışmalı reformların tetiklediği siyasi krizlerle geçen bir yılın ardından geldi.

İstifa, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sadece beş ay önce ve hayat pahalılığı ve Avrupa hükümetlerinin göç akışını engellemedeki başarısızlığı nedeniyle halkın hoşnutsuzluğunun arttığı bir dönemde geldi.

Kamuoyu yoklamaları, Macron'un partisinin haziran ayındaki AB seçimleri için aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in yaklaşık sekiz ila on puan gerisinde olduğunu gösteriyor.

62 yaşında olan Borne, bu görevde bulunan ikinci kadındı.

Elysée Sarayı, Élisabeth Borne'un hükümetinin istifasını sunduğunu ve bu istifanın Devlet Başkanı tarafından kabul edildiğini resmen duyurdu ve Başbakan'a "Ulusun hizmetindeki örnek çalışmaları için yürekten” teşekkür etti.

Macron, Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Sayın Başbakan, sevgili @Elisabeth_Borne, Ulusumuzun hizmetindeki çalışmalarınız her gün örnek olmuştur. Projemizi devlet kadınlarının cesareti, bağlılığı ve kararlılığıyla hayata geçirdiniz. Tüm kalbimle teşekkür ederim” dedi.

Élysée, Başbakan'ın "yeni hükümet atanıncaya kadar hükümet üyeleriyle birlikte görevine devam edeceğini” belirtti. 

Madame Borne'un yerine geçebilecek potansiyel adaylar arasında 34 yaşındaki Eğitim Bakanı Gabriel Attal ve 37 yaşındaki Savunma Bakanı Sebastien Lecornu gösteriliyor ki bu iki isimden hangisi atanırsa Fransa'nın en genç Başbakanı olacak.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve eski Tarım Bakanı Julien Denormandie de olası seçenekler olarak zikrediliyor.

09 Oca 2024 - 02:18 - Siyaset