Ham petrol fiyatları düşüyor

Devlet üreticisi Saudi Aramco, Asya'ya yönelik amiral gemisi Arab Light fiyatını, gösterge fiyatın 2 dolar üzerinde, varil başına 1,50 dolara indirdi. Bu, Bloomberg'in rafineri ve tüccarlarla yaptığı bir ankette tahmin edilen varil başına 1,25 dolarlık indirimden daha yüksek bir rakam.


  2024-01-08 12:05:29
Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
Suudi Arabistan / Riyad


Suudi Arabistan, piyasadaki zayıflığın devam etmesi nedeniyle Şubat ayında temel ham petrol fiyatlarını düşürecek.

Bloomberg’in haberine göre, petrol tüketimi genellikle Şubat ve Mart aylarında azalıyor. Rafineriler bu dönemi bazı tesisleri periyodik bakım için kapatmak için kullanıyor. Aynı zamanda, ABD de dahil olmak üzere güçlü küresel arz, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC + grubunu üretim kesintilerini bu yıla kadar uzatmaya zorlayan bir arz fazlası olasılığını artırıyor.

Devlet üreticisi Saudi Aramco, Asya'ya yönelik amiral gemisi Arab Light fiyatını, gösterge fiyatın 2 dolar üzerinde, varil başına 1,50 dolara indirdi. Bu, Bloomberg'in rafineri ve tüccarlarla yaptığı bir ankette tahmin edilen varil başına 1,25 dolarlık indirimden daha yüksek bir rakam. Aramco ayrıca Kuzeybatı Avrupa, Akdeniz ve Kuzey Amerika'ya Şubat teslim tüm fiyatlarını düşürdü.

Küresel ham petrol fiyatları 2020'den bu yana ilk kez 2023'te geriledi. Piyasa şu ana kadar İsrail-Hamas savaşı ve Orta Doğu'da derinleşen kargaşaya dair endişelerden uzak durdu. Husi militanlarının Kızıldeniz'den geçen ticari gemilere yönelik saldırıları da henüz arz kesintilerine yol açmadı.

OPEC+ grubunun üretim kesintileri, durgun bir ekonominin küresel talebi azaltacağı endişesiyle depoda petrol birikmesini önlemeyi de amaçlıyor. Suudi Arabistan, ilk çeyrekte ve muhtemelen daha uzun bir süre boyunca günde 2 milyon varillik gönüllü kesintilerle yükün büyük kısmını üstleniyor.


08 Oca 2024 - 12:06 - Ekonomi