Maçoğlu'nun Kadıköy'den Aday Mı Gösterilecek?

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) İstanbul-Kadıköy belediye başkanlığına aday gösterilmesi gündemde. TKP’den yapılan açıklamada, “partinin toplumsal dinamiklerin ve siyasi dengelerin ışığında, zamana ve koşula bağlı olarak çeşitli açılımlar yaptığı, farklı işbirlikleri ve ittifaklara yöneldiği” belirtildi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA


Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nden ( TKP) İstanbul- Kadıköy belediye başkanlığına aday gösterilmesi gündemde. 

TKP’den yapılan açıklamada, “partinin toplumsal dinamiklerin ve siyasi dengelerin ışığında, zamana ve koşula bağlı olarak çeşitli açılımlar yaptığı, farklı işbirlikleri ve ittifaklara yöneldiği” belirtildi. 

TKP’nin yerel seçimlerde “ bir yandan bazı belediyeleri kazanmak için özel bir çalışma içine girdiği” bazı yerlerde ise “belediye meclislerine üye sokma hedefiyle” hareket ettiği ifade edildi. 

TKP’nin “başka sol partilerin kazanmak için yola çıktığı yerleşimlerde, hiçbir beklenti içinde olmadan bu adayı destekleyecek ve belediye başkan adayı çıkarmayacağı” kaydedilen açıklamada, belediye meclisi üyeliklerinde ise tüm Türkiye’de kendi listeleriyle gireceği dile getirildi. 

Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığı

Açıklamada, 2014 yılında Ovacık’ta TKP adayı olarak seçime girerek kazanan Fatih Mehmet Maçoğlu, 2019’da aynı başarıyı Tunceli merkezde yinelediği ifade edilen açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

“Bilindiği gibi, Sayın Maçoğlu, TKP üyesi değildir. 2014 ve 2019 seçimlerinde TKP’nin de içinde olduğu bir ittifakın adayı olarak TKP’den aday olmuş ve seçilmiştir. Maçoğlu’nun yarattığı heyecan ve ilginin önemli bir kaynağı TKP’den aday olup seçilmesidir. Bunun yanı sıra Sayın Maçoğlu’nun dürüst, çalışkan, açık sözlü ve halkçı kişiliği genel olarak komünizmin meşruluğunun ve özel olarak TKP’nin etkisinin artırmasına yardımcı olmuştur.

Türkiye Komünist Partisi ve Sayın Maçoğlu’nun da mensubu olduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yaratılan bu ilgi ve heyacanın 2024 yerel seçimlerinde daha ileri noktalara taşınması için bir değerlendirme süreci içine girmişlerdir. Bu değerlendirme gerek TKP gerekse SMF açısından yerel seçimlere ilişkin diğer başlıklardan daha farklı ve özgün bir karakter taşımaktadır.

SMF, seçimlerde bir dizi yerellikte hangi ittifaklarla hareket edeceklerini ve sayın Maçoğlu ile ilgili yaklaşımlarını içeren değerlendirme sürecini tamamlamış ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Buna göre Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Türkiye Komünist Partisi’nden İstanbul-Kadıköy belediye başkanlığına adaylığı konusunda bir görüş ortaya çıkmıştır.

Türkiye Komünist Partisi’nin konuyla ilgili değerlendirme süreci devam etmektedir. Gerek sayın Maçoğlu gerekse SMF temsilcileri ile anlık ve samimi bir biçimde ayrıntısıyla paylaştığımız bu değerlendirmeleri ana hatlarıyla kamuoyuna yansıtmak gerektiğini düşünüyoruz.”

Açıklamada, konuyla ilgili bir yıldan fazla süredir görüşmeler yapıldığı belirtilerek, “Bununla birlikte, Kadıköy, TKP’nin bu bağlamda gündeminde olan bir ilçe değildi. Kadıköy’de yıllara dayanan bir çalışmanın ürünü güçlü bir örgüte sahip olmakla birlikte partimiz sayın Maçoğlu’nun İstanbul ya da İzmir’de başka ilçelerde aday olması gerektiği düşüncesiyle hareket etti. Kuşkusuz sayın Maçoğlu ve SMF’nin bu konudaki tercihlerine saygı duyuyoruz” denildi. 

07 Oca 2024 - 13:43 - Siyaset