Küresel Çip Talebi 2024'ün 2. Çeyreğine Kadar Artacak

Yapay zekâ ile ilgili veri merkezleri ve elektrikli araç sektörü tarafından yönlendirilen küresel yarı iletken talebinin, büyük çip üreticilerinin üretimlerini artırmaya hazırlanmasıyla bu yılın Nisan-Haziran döneminde toparlanmaya başlaması bekleniyor. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Yapay zekâ ile ilgili veri merkezleri ve elektrikli araç sektörü tarafından yönlendirilen küresel yarı iletken talebinin, büyük çip üreticilerinin üretimlerini artırmaya hazırlanmasıyla bu yılın Nisan-Haziran döneminde toparlanmaya başlaması bekleniyor. 

Uzmanlara göre, "silikon döngüsü "ndeki patlama ve çöküşün küresel ekonomiye yardımcı olması sözkonusu

Nikkei, araştırma kuruluşları, analistler ve uzman ticaret şirketleri de dahil olmak üzere 10 kuruluş ve kişiden, bu yıl yarı iletkenlere yönelik arz ve talebi, tür ve kullanıma göre arz fazlasından arz eksiğine doğru her çeyrek için beş puanlık bir ölçekte derecelendirmelerini istedi.

ABD'li araştırma şirketi Gartner'ın tahminine göre, 2023'te yüzde 5'in altında olan küresel şirketlerin yüzde 80'i 2026 yılına kadar işlerinde üretken yapay zekâ kullanacak. Microsoft, Amazon ve diğerleri yapay zekâ hizmetlerini genişletecek.

Alman Statista'ya göre, yapay zekâ yarı iletken pazarının 2027 yılında 119,4 milyar dolara yükselmesi ve küresel yarı iletken pazarının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturması bekleniyor.

Omdia'dan Akira Minamikawa, "Yapay zekâ akıllı telefonlara ve bilgisayarlara kurulacak. Yapay zekâ ile ilgili üretken yatırımlar, yarı iletken pazarını canlandıracak ve büyümesini önemli ölçüde artıracak" diyor 

Talep beklentisi ve üretim artışı

Yarı iletken devleri güçlü talep beklentisiyle üretimi artırıyor.

Tayvanlı çip üreticisi TSMC'nin Üst Yöneticisi C.C. Wei, geçtiğimiz Ekim ayında bir kazanç brifinginde "Yapay zekâ sektöründen gelen talep üretim kapasitemizi aştığı için daha fazla yatırım yapacağız" dedi.

Elektrikli araçlara monte edilen güç yarı iletkenlerine olan talep de 2024'ün ikinci yarısından itibaren artacak. BMW, 2030 yılına kadar elektrikli araç satışlarını toplam satışlarının yüzde 50'sine çıkarmayı hedeflerken, Toyota da 2026 yılına kadar küresel elektrikli araç satışlarını 1,5 milyon üniteye yükseltecek.

Alman çip devi Infineon Technologies, Malezya'daki yeni güç yarı iletken fabrikasını bu yıl faaliyete geçirmek için 2 milyar Avro (2,18 milyar dolar) yatırım yapacak. Renesas Electronics bu yılın ilk yarısında 10 yıldır ilk kez naftalinli bir tesisini yeniden çalıştırarak tedarikini iki katına çıkaracak. Bir yarı iletken ticaret şirketi olan Ryoyo Electro, "elektrikli araçlar ve gelişmiş sürücü destek sistemleri için yüksek düzeyde otomotiv yarı iletken siparişlerinin devam edeceğini" bekliyor.

Koronavirüs salgını sırasında artan talebe tepki olarak, akıllı telefonlar, PC'ler ve diğer dijital cihazlara yönelik yarı iletken talebi geçen yıl yavaşladı ve bu da yarı iletken stoklarının hızla birikmesine yol açtı. Ancak yılın ilerleyen dönemlerinde yarı iletken üreticileri üretim ve stok seviyelerini düşürdü. 

06 Oca 2024 - 02:20 - Teknoloji