TBB, AYM’nin Kararını Uygulamayan Mahkeme Üyelerini Şikayet Etti

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA Türkiye Barolar Birliği (TBB) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) ka...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını uygulamayan yerel mahkeme ve Yargıtay üyeleri hakkında ceza soruşturması başlatılması talebinde bulundu.

TBB; Hatay Milletvekili seçilen Şerafettin Can Atalay’ın bireysel başvurusuna ilişkin ikinci kez verilen hak ihlali kararını uygulamayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ‘’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’, ‘’Görevi kötüye kullanma’’ ve ‘’Anayasayı ihlal’’ maddelerine aykırılıktan ceza soruşturması başlatılması talebi ile Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. 

Ayrıca, Atalay’ın bireysel başvurusuna ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesinin ikinci kez vermiş olduğu karar üzerine Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve Üyeleri hakkında da Türk Ceza Kanunu’nun ‘’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’, ‘’Görevi kötüye kullanma’’, ‘’Türk Milleti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’’ ve ‘’Anayasayı ihlal’’ düzenlemelerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle Yargıtay Başkanlığı’na başvuru yapıldı. Başvuruda, ilgililer hakkında ‘’ceza soruşturması başlatılması ve soruşturmanın etkin ve etkili bir şekilde yürütülerek cezalandırılmaları istemi ile haklarında kamu davası açılmasının sağlanması talebi’’ talep edildi.  

06 Oca 2024 - 02:02 - Gündem