Rusya'da Orduya Katılan Yabancılara Vatandaşlık Hakkı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya yönelik askeri operasyon sırasında ordu ile sözle...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya yönelik askeri operasyon sırasında ordu ile sözleşme imzalayan yabancı uyruklular Rus vatandaşlığına başvurma hakkı tanıyan kararnameyi imzaladı. 

Belgeye göre, özel askeri operasyon sırasında sağlık nedenleriyle, yaş sınırına ulaştıklarında veya sıkıyönetimin kaldırılmasının ardından hizmetten ayrılan yabancılar da bu haktan yararlanabilecek.

Kararname, bu kişilerin yakınları da Rus vatandaşlığına başvurma hakkını tanıyor. 

Kararname Batı basınında "Rusya, iki yıllık ağır kayıpların ardından Ukrayna'daki savaşını sürdürebilmek için hem insan gücü hem de malzeme açısından yabancı kaynaklara giderek daha fazla bağımlı hale geliyor" yorumlarına neden oldu. 

Ukrayna'da iki yıldan kısa bir süre içinde tahminen 300,000 küsur askerini kaybeden Rus silahlı kuvvetleri, takviye için giderek daha fazla yabancı katılımcıya yöneliyor. Bu düzenleme de yabancıların orduya katılımını teşvik niteliği taşıyor ve özellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelenleri hedefliyor. 

Ukrayna'nın bu yılki karşı saldırısı esasen savaşın hesaplarını değiştirememiş olsa da, sınır bölgesi Belgorod'a yönelik son saldırıları, Rusların başlangıçta kısa bir işgal olarak tasarlanan ancak iki yıllık bir çatışmaya dönüşen savaşın geri tepmesini hissetmeye başlayabilecekleri ihtimalini arttırdı. Savaşın uzaması daha çok askere ve askeri malzemeye ihtiyaç duyulması anlamına geliyor. 

05 Oca 2024 - 11:58 - Gündem