Fransa'da Enflasyon Yıllık Yüzde 3,7

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Fransa / Paris Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafından bugün yayınlanan geçici verilere göre, Fransa'da...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Fransa / Paris

Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafından bugün yayınlanan geçici verilere göre, Fransa'da enflasyon, enerji ve hizmet fiyatlarındaki "hızlanma" nedeniyle Kasım ayındaki yüzde 3,5'in ardından Aralık ayında hafif bir artışla yıllık yüzde 3,7'ye yükseldi. 

Enerji fiyatları aralık ayında yıllık temelde yüzde 5,6 (Kasım ayındaki yüzde 3.1'e kıyasla) ve hizmet fiyatları yüzde 3,1 (yüzde 2,8'den sonra) arttı. 

2023 yılında enflasyonun ana belirleyicisi olan ve ilkbaharda neredeyse artışı yüzde 16'ya ulaşan gıda fiyatları yavaşlamaya devam ederek, aralık ayında yıllık temelde artış hızı yüzde 7,1’e geriledi. Bu oran, kasım ayında yüzde 7,7 idi. 

Taze ürün fiyatları ise tam tersi bir eğilim izleyerek, kasım ayındaki yüzde 6,6'lık artışın ardından aralık ayında yüzde 8,8 oranında yükseldi.

Mamul mal fiyatları aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,9'dan yüzde 1,4'e geriledi. Avrupa'da karşılaştırma yapılmasına imkan veren uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksi de kasım ayındaki yüzde 3,9'a kıyasla aralık ayında yıllık olarak yüzde 4,1'e yükseldi. 

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, geçen ay, Covid ve Ukrayna'daki savaşın yansımalarının neden olduğu enflasyonist krizin Fransa'da "geride kaldığını", ancak özellikle enerji geçişi nedeniyle enflasyonun kriz öncesine göre "biraz daha yüksek" kalacağını söyledi. 

INSEE, geçen ay yayınlanan son tahminlerinde, enflasyonun 2023'te yıllık ortalama yüzde 4,9 (2022'de yüzde 5,2) ve haziran ayında yıllık yüzde 2,6 olmasını bekliyor. Fransa Merkez Bankası ise Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksine (HICP) göre ölçülen enflasyonun 2023 yılında yıllık ortalama yüzde 5,7'ye ulaşacağını ve 2024 yılında yüzde 2,5'e düşeceğini öngörüyor.

05 Oca 2024 - 10:07 - Ekonomi