IŞID Patlatmış

IŞİD, kendisine bağlı Telegram kanallarında İran'da 103 kişinin öldüğü saldırıyı üstlenen bir açıklama yayımladı. Açıklamada, saldırının patlayıcı yelek giyen iki militan tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. 

Büyütmek için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

İran'da meydana gelen ve en az 103 kişinin öldüğü iki patlamanın sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

IŞİD, kendisine bağlı Telegram kanallarında saldırıyı üstlenen bir açıklama yayımladı. Açıklamada, saldırının patlayıcı yelek giyen iki militan tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. 

İran'ın Kerman kentinde 2020 yılında ABD'nin bir İHA saldırısında öldürülen General Kasım Süleymani'yi anmak için düzenlenen törende art arda iki bomba patladı.

Patlamalar, Süleymani'nin güneydeki memleketi Kerman'da, ölümünün ölümünün dördüncü yıldönümündeki anma etkinliği için destekçilerinin Sahib el-Zaman Camis yakınlarında toplandığı sırada meydana geldi. Devlet medyasına göre bombalı saldırılarda 103 kişi öldü, en az 170 kişi de yaralandı.

İran'ın Tasnim haber ajansına göre, olay yerinde "bomba yüklü iki çanta patladı."Ajans, bombaların uzaktan kumanda kullanılarak patlatıldığını yazmıştı. 

Süleymani, İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlar kolu olan ve Orta Doğu'daki askeri operasyonları denetleyen Kudüs Gücü'nün başındaydı.

05 Oca 2024 - 00:05 - 3. Sayfa