Yabancı Öğrenci Vize Kuralları Sıkılaştırıldı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İngiltere / Londra İngiltere İçişleri Bakanlığı, değişikliklerin öğrenci vizesine yönelik bir dizi yeni kural get...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İngiltere / Londra

İngiltere İçişleri Bakanlığı, değişikliklerin öğrenci vizesine yönelik bir dizi yeni kural getirdi. 

İngiltere artık yabancı öğrencilerin aile üyelerini yanlarında getirmelerini sınırlandıracak ve yalnızca lisansüstü araştırma kursları ve devlet tarafından finanse edilen burslar için istisnalara izin verecek. Bunun, İngiliz üniversitelerine kayıt yaptıran uluslararası öğrencilere yönelik daha katı vize kurallarının bir parçası olduğu söyleniyor.

ÇALIŞMAK İÇİN ARKA KAPI

İngiltere İçişleri Bakanlığı, ilk kez geçen yıl Mayıs ayında eski bakan Suella Braverman tarafından duyurulan değişikliklerin, öğrenci vizesini İngiltere'de çalışmak için bir arka kapı yolu olarak kullanan kişileri engellemeyi amaçladığını açıkladı. Bu yolla tahminen 1,4 milyondan daha az kişinin İngiltere'ye geleceği belirtildi. 

Kısıtlamalar özellikle, resmi rakamlara göre 2019'dan bu yana yüzde 930'un üzerinde artış gösteren denizaşırı öğrencilerin bakmakla yükümlü oldukları kişileri getirmelerine yönelik uygulamayı hedef alıyor.

GÖÇMENLİK SATILAMIYACAK

İçişleri Bakanlığı, öğrenci vizelerinde yapılan değişikliklerin ülkenin yüksek öğrenim sektörünün cazibesini koruyacağını ve kurumların " eğitim değil göçmenlik satarak" ülkenin itibarını zedeleme kabiliyetini ortadan kaldırdığını açıklamasını yaptı. 

Başbakan Rishi Sunak hükümeti, ülkeye yönelik yasal ve yasadışı göç seviyelerini düşürmeyi taahhüt etmişti. Sunak, Salı günkü bir sosyal medya paylaşımında, "Bugünden itibaren yabancı üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu aile üyelerini İngiltere'ye getiremeyecek. 2024 yılında İngiliz halkı için şimdiden hizmet vermeye başladık" diye yazdı.  

04 Oca 2024 - 02:22 - Eğitim