Tunç Soyer'in Turizm Vizyonu Meyvelerini Veriyor

İzmir’in turizmden hak ettiği payı alması için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki yatırımlarının meyvelerini bir bir topluyor. Lonely Planet’in 2024 yılında seyahat edilebilecek 10 şehir listesine giren İzmir turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdü. 2024’e umutla bakan sektör temsilcileri, “Tunç Başkan’ın kentin bir turizm şehri olabilmesi için yaptığı yatırımlar gözle görülür bir biçimde karşımıza çıkıyor” dedi. 

Büyütmek için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentin turizm potansiyelini artırmak adına gerçekleştirdiği çalışmaların meyveleri, dünyaca ünlü seyahat rehberi Lonely Planet tarafından 2024 yılında "Seyahat Edilebilecek 10 Şehir" arasında Türkiye'den sadece İzmir'in seçilmesiyle ortaya çıktı. Turizm sektörü temsilcileri, bu başarının son 5 yılda yapılan yatırımların bir sonucu olduğunu ifade etti.

İzmir, Lonely Planet'in 2024 Seyahat Listesinde Türkiye'den Tek Şehir Olarak Yer Alıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Lonely Planet'in 2024 için seçtiği "En İyi Şehirler" listesinde yer almanın büyük bir onur olduğunu belirterek, Türkiye'den tek şehir olarak İzmir'in bu prestijli listeye girmesinin gurur verici olduğunu vurguladı. Başkan Soyer, İzmir'i dünya ve turizm kenti haline getirme vizyonu çerçevesinde yapılan çalışmalara dikkat çekti. İzmir'de hizmet veren altı Turizm Bilgilendirme Ofisi ile ziyaretçilere rehberlik sağlandığını ve kruvaziyer gemilerini kente yeniden kazandırdıklarını dile getirdi.

2023 yılında İzmir Limanı'na gelen gemi sayısının 31 olduğunu ve 2024 için 69 geminin rezervasyon yaptırdığını belirten Başkan Soyer, ayrıca İzmir - Midilli ve İzmir - Samos seferlerinin devam edeceğini açıkladı.

İzmir'in Tanıtımı İçin Büyük Fırsat

Lonely Planet'in listesine Türkiye'den tek şehir olarak seçilmenin, İzmir'in tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğunu söyleyen turizm sektörü temsilcileri, İzmir'in turizmdeki öncü rolünü vurguladı. TÜRSAB Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kıvanç Meriç, İzmir'in pandemi sonrası dönemde tüketicinin tercih ettiği butik ve özel destinasyonlara olan talebi karşılayacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Meriç, İzmir'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turistleri çektiğini belirtti.

Lonely Planet'in ilgisini çekmenin büyük bir kıvanç olduğunu söyleyen İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade, Tunç Soyer'in turizme katkılarına vurgu yaptı. İzmir'in konumu, tarihi mirası ve gastronomisi ile dünyaya açılan bir şehir olduğunu belirten Şaşzade, Lonely Planet gibi prestijli bir yayının İzmir'i dünya çapında tanıtmasının emeklerin karşılığını görmek anlamına geldiğini ifade etti.

Avrupa'nın ve Dünyanın İzmir'e Verdiği Değer

SKAL İzmir Başkanı Güner Güney ise İzmir'in uluslararası arenada değer görmesinin, yapılan yatırımların ve kentin zengin kültürünün bir yansıması olduğunu söyledi. Avrupa ve dünyanın İzmir'e verdiği değerin, uluslararası yayınların ilgisini çekerek gösterdiğini belirten Güney, İzmir'in tarihi, kültürel zenginlikleri ve demokratik yapısı ile Türkiye'de dikkat çeken bir şehir olduğunu ifade etti.

Lonely Planet, 1973 yılında Avustralya'da kurulan uluslararası bir seyahat rehberi yayıncısıdır. 150 milyonun üzerinde kitap basan Lonely Planet, her yıl Seyahatin En İyisi listelerinde yer alacak 50 destinasyonu seçerek seyahat severlere rehberlik etmektedir.

04 Oca 2024 - 01:37 - Belediye