Gelinlik Seçmeden Önce Yapılması Gerekenler

Gelinliğinizi seçerken fiyatları etkileyen kriterler arasında kumaşların olduğunu bilmelisiniz. Model kadar önemli olan bu konuda seçim yapmak, kumaş...

Büyütmek için resme tıklayın

Gelinliğinizi seçerken fiyatları etkileyen kriterler arasında kumaşların olduğunu bilmelisiniz. Model kadar önemli olan bu konuda seçim yapmak, kumaş çeşitleri hakkında fikir sahibi olmayı gerektiriyor. Bu sayede hem mekana hem mevsime hem de vücut tipine uygun gelinliği, bütçene en uygun şekilde seçebilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra Düğün.com'da yer alan farklı modeller arasından kolaylıkla seçim yapabilirsiniz.

Farklı kumaş çeşitlerinin farklı fiyatlandırmaları oluyor. Genellikle saten, ipek ve dantel gibi kumaş türleri üretilmesi daha zor olan ve dolayısıyla maliyeti daha yüksek olan kumaş türleri olarak sayılıyor. Fakat sahip oldukları kaliteye bağlı olarak daha uzun süre dayanmaları, daha yumuşak olmaları ve daha lüks görünmeleri nedeniyle birçok kişinin tercihi oluyor.

Gelinliklerde kullanılan kumaş çeşitlerinden bahsederken aklınıza ilk gelen kumaş türü dantel olabilir. Oldukça yaygın olan bu kumaş türü, prenses kesimden tutun düz kesimlere kadar birçok farklı modelde ve tarzda kullanılıyor. Özellikle de romantik bir hava katmasıyla sıklıkla tercih ediliyorlar. Dantel kumaş kendi içerisinde geniş bir çeşitliliğe sahip diyebiliriz. 

Bu çeşitlilik nedeniyle de fiyatlar geniş bir yelpazede yer alıyor. Lüks dantellere alternatif seçeneklerin de bulunması sayesinde birçok gelinliğin tasarımında tercih ediliyorlar. Gelinliğin hem tamamında hem de sadece kolları veya üstü gibi belirli parçalarında kullanılabilen danteller neredeyse her dönemin trendlerinde yer alabiliyor.

Kullanılan dantelin çeşidi fiyatlar konusunda oldukça belirleyici olacaktır. Farklı dantel çeşitleri bulunduğu için fiyatlar da geniş bir yelpazede yer alıyor. Genellikle en kaliteli dantel kumaşlardan birisi olarak sayılan Fransız danteli en yüksek maliyete sahip oluyor. Bu nedenle daha çok duvak kenarları gibi kısımlarda tercih ediliyor. 

Fransız dantelin başka bir çeşidi sayılabilen brode dantel kumaşı ise tül kumaş üzerine işlenerek elde ediliyor ve “nakışlı Fransız danteli” olarak tanınıyor. Genellikle gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılan bu dantel türü, özellikle de vintage gelinliklerde karşımıza çıkıyor. Neredeyse tüm model kesimleriyle uyum sağlamasıyla biliniyor.

Gelinlik Seçmeden Önce Yapılması Gerekenler

Dantel kumaşın farklı türleri arasında yer alan kordone dantel ve güpür dantel gibi türler de genellikle ipek katkılı veya tamamen ipekten oluşan danteller oluyor. Ancak işin içerisine ipek girdiğinde fiyatlar daha fazla artıyor. Yani tercih ettiğiniz dantel kumaş çeşidinin içeriğindeki ipek oranına göre fiyatı da etkilenecektir.

Bunun sebebi ipek kumaşın en geleneksel kumaşlardan biri olması diyebiliriz. Hem zamansız hem de çok yönlü bir kumaş türü olan ipek, dayanıklı ve kaliteli olmasıyla biliniyor. Her mevsim için uygun olan bu kumaş türünü üretmek diğer kumaşlara kıyasla daha maliyetli olabiliyor. 

İpek, genellikle farklı türden bileşenlerle karıştırılarak farklı kumaş çeşitlerinin içerisinde bulunabiliyor. Bu sayede kumaşa yumuşaklık ve lüks görünüm gibi özellikler katıyor. Bir kumaşın içerisindeki ipek oranı ne kadar yüksekse fiyatı da o kadar yüksek oluyor. 

Sıklıkla duyduğumuz bir diğer kumaş çeşidi olan saten kumaş ise. İpek ve pamuk karışımından oluşuyor. Böylelikle parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip oluyor. Gelinliklerde en çok kullanılan kumaş türlerinden birisi olan saten kumaşlar kendi içerisinde de çeşitliliğe sahip olabiliyor. Örneğin Amerikan saten, düşeş zatene kıyasla daha uygun fiyatlara sahip oluyor.

Eskisi kadar yaygın olmasa da hala kullanılan kumaş türlerinden birisi de tafta. Eskiden taşlı gelinlikler için sıklıkla tercih edilen tafta kumaş, şu an daha demode bir görüntüye sahip sayılıyor. Bu kumaş türünü hem yapay hem ipekten bulabiliyorsunuz. Ancak sentetik olanların fiyatları ipek olanlara göre daha uygun oluyor.

Gelinlik Seçmeden Önce Yapılması Gerekenler

Özetlemek gerekirse, gelinliğinizde kullanılan kumaş fiyatı doğrudan etkileyecektir. Genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılıyor. Kumaştaki ipek oranı arttıkça ödemeniz gereken ücret artacaktır. Örneğin, tafta hem sentetik hem de ipek seçeneklere sahip bir kumaş çeşididir. Eğer tamamen ipekten oluşanı tercih ederseniz daha rahat ve kullanışlı fakat daha pahalı bir kumaş seçmiş olacaksınız.

Benzer şekilde söz konusu kumaş olduğunda, gelinliğin sahip olduğu işlemeler de fiyatları etkiliyor. Örneğin; dantel kumaşların Fransız, kordone ve brode gibi hem fiyatı hem de kalitesi farklı çeşitleri bulunuyor. Bu seçenekler arasında maliyeti en yüksek ve en pahalı olanı Fransız dantelidir. Bu sebeple gelinliklerin tamamından ziyade belirli kısımlarında görmeniz daha olasıdır. 

Gelinliklerde kullanılan kumaş fiyatları kullanılan malzemenin yanı sıra desen karmaşıklığı, kalite ve marka gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Ayrıca, hem dünyanın hem de Türkiye’nin piyasa koşulları ile talep ve arz gibi faktörler de fiyatlar üstünde oldukça etkileyici. 

Örneğin, bu yılın tasarımları, geçen yıl üretilen modellere kıyasla daha pahalı olabiliyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, döviz değerlerinin değişimi ve enflasyon oranları gibi unsurlar, her geçen yıl bir önceki seneye göre daha maliyetli üretim yapılmasına, dolayısıyla da fiyatların artmasına sebep olur.

Gelinliklerde kullanılan farklı kumaş çeşitleri ve bunların sahip olduğu fiyat farklılıklarına değindik. Eğer daha detaylı fiyat bilgisi istiyorsanız, https://dugun.com/gelinlik yer alan filtrelerden faydalanarak istediğiniz kumaş türündeki gelinlikleri ve fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. İçinize sinen modeller için firmalarla iletişime geçmeyi ve randevu almayı unutmayın!

Ekli Dosyalar

04 Oca 2024 - 00:54 - Yaşam