Çalışanlar Bu Yıl Kaç Gün İzin Yapacak

2024 yılında haftalık izinler haricinde yıllık izinden bir hafta kullanılarak 40 güne kadar tatil yapmak mümkün.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni yılın başlangıcıyla birlikte çalışanlar izinlerini ve tatil günlerini hesaplayarak yıl içindeki planlarını yapmaya başladı. 2024 yılında haftalık izinler haricinde yıllık izinden bir hafta kullanılarak 40 güne kadar tatil yapmak mümkün. Ancak bayram ve özel günler dolayısıyla verilen resmi tatillerin yanı sıra çalışanların yasal hakkı olan pek çok izin türü var. İnsan kaynakları platformu Kolay İK, çalışanların, İK profesyonellerinin ve işverenlerin ücretli, ücretsiz veya şirket politikasına göre belirlenen özel izinlerle ilgili detaylı bilgileri İzin Türleri sayfasında bir araya getirdi.

Çağlar Yalı: “İzinler ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz”

Çalışanlar Bu Yıl Kaç Gün İzin Yapacak

Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı, izin Türleri projesinin çıkış noktasını şu sözlerle açıkladı; “Tüm çalışanlar haftalık izin, bayram izni gibi izinlerini biliyor ve bunları kullanıyor. Ancak bunların yanı sıra yasalar çerçevesinde belirlenen pek çok izin türü var. Örneğin iş sözleşmesinin feshi durumunda, çalışan ihbar süresi içerisinde iş arayabiliyor. Doğum, ölüm, evlilik, refakat, mazeret gibi pek çok ücretli izin türü de bulunuyor. Bunların yanında yol, askerlik gibi kapsamı şirketlere göre değişen izinler ve doğum günü, sigara içmeme gibi tamamen şirket politikasına göre verilen izinler de var. İşte biz tüm bu izinleri bir sayfada toplayarak, şartları, süresi, ilgili kanun maddesi ve merak edilen diğer sorulara ayrı ayrı cevap verdik. Bu sayede çalışanlar hem yasal hakları olan izinler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir hem de çok daha planlı bir tatil programı oluşturabilirler. İK departmanları ve işverenler ise iş gücüne yönelik planlamalarını son dakikaya bırakmadan rahatlıkla yaparak verimliliği artırabilir” dedi.

Çalışanlara ve İK profesyonellerine özel yıllık takvim

izinturleri sayfasında ayrıca Kolay İK’nın her yıl hazırladığı İK Takvimi de yer alıyor. Çalışanlar, 2024 yılı içindeki resmi ve idari tatillerin yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası, Öğretmenler Günü, Tıp Bayramı gibi özel günlerin de işaretlendiği bu takvimi ücretsiz olarak bilgisayarlarına indirerek yıllık programlarını takip edebilir, özel günlere yönelik projeler geliştirebilirler.

BU İZİNLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Ücretli izin türleri

Ücretli izin nedir, kısaca açıklayalım. Ücretli izin türleri çalışana yasalar tarafından tanınmış bir haktır. Bu hak kapsamında alınan hiçbir izinden ücret kesintisi yapılamaz. Siz hangi izin türünü aramıştınız?

Yıllık izin

İlk iş gününden, deneme süresi de dahil olmak üzere, en az bir yıl çalışan personele yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin ile ilgili tüm detaylar…

Doğum izni

Doğum izni, kadın çalışanlara hamilelik ve lohusalık sürecini daha kolay geçirmeleri için verilen izin türüdür. Hamilelik öncesi ve sonrası olmak üzere…

Süt izni

Süt izni, doğum izni süreleri dışında çalışan annelere bebeklerini emzirmesi için verilen izin türüdür. Süt izni bir buçuk yaşını doldurmamış bebek annelerine verilir.

Babalık izni

Babalık izni, erkek çalışanlara eşinin doğum yapması halinde verilen izin türüdür. Bu süre içerisinde çalışan maaşından herhangi bir ücret kesintisi yapılamaz.

Hastalık izni

Hastalık izni, çalışanın yaşadığı rahatsızlık nedeniyle izin hakkını kullanarak dinlenmesini amaçlar. 5510 Sayılı Kanununa göre 3 çeşit ücretli hastalık izni vardır.

Ölüm izni

Ölüm izni yani vefat izni çalışanın belirli dereceden bir yakınının vefat etmesi durumunda belirli bir süre zarfında çalışmaması için verilen izin türüdür.

Yeni iş arama izni

Yeni iş arama izni, İş sözleşmesinin feshi durumunda, çalışana iş araması için verilen izin türüdür. İş arama izni için belirlenen asgari süre bir gün için 2 saattir.

Resmi tatil izni

Resmi tatil izni dini, milli ve ya kültürel öneme sahip günlerin yasalarca belirlenip, çalışanların herhangi bir koşul sağlanmasına gerek olmadan verilen izin türüdür.

Hafta tatili izni

Hafta tatili izni için çalışanın iş yeri koşullarına göre belirlenen haftalık çalışma süresini doldurması veya haftanın tüm iş günlerinde çalışması gerekmektedir.

Evlilik izni

Düğün izni olarak da bilinen 3 günlük evlilik izni için çalışanın, nikah tarihini alması ve belgeleri İK departmanına yazılı olarak bildirmesi gerekir.

Evlat edinme izni

Evlat edinme izni, üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte/veya münferit evlat edinen bir çalışana çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren verilmesi zorunlu izindir.

Mazeret izni

Mazeret izni, işverene bağlı olarak çalışan bir işçinin işle ilgisi olmayan, kişisel hayatı ile ilgili herhangi bir konu sebebiyle talep edebileceği bir izin türüdür.

Refakat izni

Refakat izni, çalışanın birinci derece akrabasının rahatsızlanması sonucu bakım amaçlı verilen izin türüdür. Bu izin türü, her hastalıkta kullanılamaz.

03 Oca 2024 - 02:56 - Ekonomi