Danimarka Kraliçesi Tahttan Çekildiğini Açıkladı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Danimarka / Kopenhag Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe tahttan çekilmeye karar vererek oğlu Veliaht Prens Frederik'i...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Danimarka / Kopenhag

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe tahttan çekilmeye karar vererek oğlu Veliaht Prens Frederik'in tahta geçmesinin yolunu açtı. 

Avrupa'nın en uzun süre hizmet veren hükümdarı olan Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, beklenmedik bir şekilde yarım asırdan fazla bir süre sonra tahtından feragat edeceğini açıkladı.  

83 yaşındaki Margrethe, konuşmasında, 50 yılı aşkın süredir kraliçe olarak görev yaptıktan sonra kararında yaşı ve sağlığının etkili olduğunu söyledi. "Bu kadar uzun bir süre hiç kimsenin, benim bile, gözden kaçmaz. Zaman geçiyor ve rahatsızlıklar artıyor”dedi. 

Özellikle, bu yıl geçirdiği sırt ameliyatının, "sorumluluğu gelecek nesle devretme zamanının gelip gelmediği konusunda gelecek hakkında düşünmesini" sağlayan bir faktör olduğunu söyledi.

Kraliçe, "Şimdi doğru zaman olduğuna karar verdim. Sevgili babamın yerine geçtikten 52 yıl sonra, Danimarka kraliçesi olarak görevimden ayrılacağım" dedi ve 14 Ocak'ta istifa edeceğini açıkladı.

Tahta oturacak Veliaht Prens Frederik 55 yaşında.

Törensel bir role sahip

Kral Frederik IX ve Kraliçe Ingrid'in üç kızından en büyüğü olan Margrethe, 1972'de babasının ölümünden sonra tahta çıktı. Ancak, tahta çıkmasında Danimarka'nın kadınların tahta geçmesine izin veren bir anayasa değişikliği yapmasının ardından gerçekleşti.

Danimarka kraliyet ailesi, İngiliz ailesi gibi, parlamenter hükümet altında büyük ölçüde törensel bir role sahip. Ancak Margrethe, Danimarka monarşisini modernleştirme ve popülaritesini yeniden sağlama konusunda itibar kazandı.

Kraliçenin popülaritesinin büyük bir kısmı kişiliğine ve sanatsal çizgisine bağlı. 13 yaşında veraset hattına girdikten sonra bile sanata olan ilgisini sürdürdü, Cambridge Üniversitesi'nde tarih öncesi arkeoloji alanında diploma aldı ve Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi, Sorbonne ve London School of Economics'te okudu.

Margrethe, Avrupa'daki diğer kraliyet mensuplarını rahatsız eden tabloid tartışmalarından büyük ölçüde kaçınmış olsa da aile üyeleri geçmişte manşetlere çıkmıştı. Kocası Prens Henrik uzun süredir kral ya da kral eşi olarak adlandırılmadığından ve fon konusunda Margrethe'ye güvendiğinden şikâyet ediyordu. Sonunda maaş aldı ancak 2017'de 83 yaşındayken artık kraliçenin yanına gömülmek istemediğini açıkladı.

Altı ay sonra öldü ve küllerinin yarısı Danimarka sularına saçılarak, diğer yarısı ise Kopenhag'ın kuzeyindeki bir kalenin özel bahçelerine gömülerek yakıldı.

Kraliçe, 2022'de dört torununun kraliyet unvanlarını elinden almasının ardından aile üyelerinden de şikayette bulundu.

01 Oca 2024 - 00:19 - Gündem