"Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" Parkartına İzin Verilmeyince Futbolcular Maça Çıkmadı

Galatasaray-Fenerbahçe arasında Riyad'da oynanacak Süper Kupa karşılaşmasına, her iki takımın Atatürk fotoğraflı tişört ve "Yurtta sulh, cihanda sulh" yazan pankart taşımalarına izin verilmemesi üzerine iptal edildi. Karşılaşma saat 20:45'te başlaması gerekiyordu. 

Takımlar çıkmadı, maç iptal edildi

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Suudi Arabistan / Riyad

Galatasaray-Fenerbahçe arasında Riyad'da oynanacak Süper Kupa karşılaşması, iki takımın da maça çıkmayı reddetmesi üzerine iptal edildi.

Suudi Arabistan basınında yer alan haberlere göre futbolcuların maç saatine kadar otelden ayrılmamaları üzeri karşılaşmanın iptaline karar verildi. 

Futbolcuların ısınmak için sahapa çıkarken Atatürk fotoğraflı tişört giymek istemeleri, karşılaşmaya çıkarken " Yurtta sulh, cihanda sulh" yazan pankart taşımalarına izin verilmemesi üzerine "kriz" yaşandı. 

Suudi yetkililerin bu konuda izin vermeye yanaşmaması üzerine her iki takımın yöneticileri Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ve öteki yetkililerle bir araya geldiler. 

Yapılan görüşmelere rağmen Atatürk fotoğraflı tişört ve pankarta izin verilmeyince, her iki takım da otelden ayrılmadı. 

Karşılaşmanın saat 20:45'te başlaması gerekiyordu. 

+++

Süper Kupa maçı öncesinde 'kriz' haberleri

Suudi Arabistan'dan oynanacak Süper Kupa futbol karşılaşması öncesinde "pankart ve tişört krizi" yaşandığı belirtiliyor.

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, TELE 1 kanalına yaptığı bağlantıda, Fenerbahçe'nin maç öncesi yapılacak olan ısınma çalışmalarına Atatürk fotoğrafı bulunan tişörtle çıkmak istediklerini ifade etti. Dündar, ayrıca takımları sahaya çıkarken "Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartı taşımak istediklerini de kaydetti. 

Dündar, bu taleplerin Suudi yönetimi tarafından reddedildiğini ifade ederek, “Bunun üzerine Ali Koç ve yönetici arkadaşlarımız da 'o halde biz de sahaya çıkmayız' demişler" açıklamasını yaptı. 

Dündar, TFF'nin Suudi Arabistan yetkilileri ile temas haline olduğunu kaydetti. 

Uğur Dündar, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Suudi Arabistan'da oynanacak Süper Kupa Finali için Kulübümüzün ve Galatasaray'ın ortak duruşları ve TFF'nin girişimi sonucu maç öncesindeki seromonide İstiklâl Marşımız okunacak ve karşılaşma öyle başlayacak" diye yazdı. 

"Otoriteler kabul etmemişler"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, yaptığı açıklamada, Gazze'de "korkunç şeyler yaşandığını" belirterek, şunları söyledi:

"İnşallah insanlık kazanır... Atamızın 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünü de hatırlatmak istiyorum. Biz bu pankartla çıkacaktık. 'Peace at home, peace in the World'... Anladığım kadarıyla otoriteler bunu kabul etmemişler. Şu an konu tam netleşmedi konu... Önemli olan barışçıl bir dünya olsun, insancıl bir dünya olsun. İnsanlığın kazandığı bir dünya olsun." 

TFF'den açılış programı

Bu arada, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yapılan açıklamada, maç öncesi İstiklal Marşı'nın da okunacağı bir programa yer verildi

Açıklamada, "Süper Kupa maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl kutlama etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz." denildi.

Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa karşılaşması Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu'nda oynanacak. TSİ 20.45'te başlayacak karşılaşma ATV'den canlı yayımlanacak. 

DMM de açıklama yaptı

İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösterin Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) de konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, 'Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde oynanacak Türkiye Süper Kupa Final Maçında İstiklal Marşımız ve Türk Bayrağına izin verilmeyecek' şeklindeki iddialar doğru değildir.

Süper Kupa Maçı öncesinde sahada Türk Bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacaktır.

Işık şovları ile açılış seremonisi ve şehitlerimiz için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunacaktır."

29 Ara 2023 - 21:17 - Spor