Kızıldeniz'de Husi Korsanlarına Karşı Güvenlik Arttırıldı

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA Denizcilik şirketi Maersk, Yemen'deki Husi isyancıların saldırılarına karşı deniz taşımacılığını k...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Denizcilik şirketi Maersk, Yemen'deki Husi isyancıların saldırılarına karşı deniz taşımacılığını korumak amacıyla başlatılan çok uluslu deniz operasyonu sayesinde gemilerin Kızıldeniz'de yeniden seyretmesine izin vermeye hazırlandığını açıkladı.

Husi saldırıları, Avrupa ile Asya arasındaki petrol, doğalgaz, tahıl ve tüketim malları ticaretinin en önemli arterlerinden biri olan Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz üzerinden yapılan taşımacılıkta büyük bir kesintiye yol açtı.

Maersk'te yapılan açıklamada "daha önce duyurulan çok uluslu güvenlik girişimi Operation Prosperity Guardian'ın (OPG), deniz ticaretinin Kızıldeniz-Aden Körfezi'nden geçmesine ve Süveyş Kanalı'nın Asya ile Avrupa arasında bir geçit olarak kullanılmasına yeniden izin verecek şekilde kurulup konuşlandırıldığına dair teyit aldık" denildi.

Şirket, ilk gemilerin bu yolculuğu gerçekleştirmesi ve bunun "operasyonel olarak mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi" için planlar üzerinde çalıştığını duyurdu. 

Husiler, 2014 yılında Yemen'in başkenti Sanaa'yı ele geçiren ve hükümeti yeniden kurmaya çalışan Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona karşı yıpratıcı bir savaş başlatan İran destekli silahlı grup. Husiler bölgedeki gemileri zaman zaman hedef aldılar, ancak İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana saldırılar arttı.

Husiler, İsrail bağlantılı olduğuna inandıkları her gemiye saldırma tehdidinde bulundular. Norveç ve Liberya gibi ülkelerin bandıralı konteyner gemileri ve petrol tankerlerinin saldırıya uğraması ya da füze ateşine maruz kalmasıyla birlikte bu tehdit her gemiye yönelir hale geldi.

Aralarında Maersk'in de bulunduğu büyük denizcilik şirketleri Kızıldeniz'den kaçınıyor ve gemilerini Afrika ve Ümit Burnu çevresine gönderiyor. Bu da analistlere göre seferlerin bir ya da iki hafta uzamasına neden oldu. Kesinti yakıt ve sigorta maliyetlerini de arttırdı.

Bir ABD savaş gemisi, Cumartesi günü, Husilerin kontrolündeki bölgelerden gelen dört İHA'yı düşürdü. Norveç bandıralı bir kimyasal madde ve petrol tankeri saldırıdan kıl payı kurtuldu, Hindistan bandıralı bir tanker vuruldu ancak herhangi bir yaralanma rapor edilmedi. ABD Merkez Komutanlığı, hafta sonu, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, bunun 17 Ekim'den bu yana Husiler tarafından ticari gemilere düzenlenen 14. ve 15. saldırılar olduğunu duyurdu. 

27 Ara 2023 - 09:57 - Ekonomi