UEFA ve FIFA İçin AB Divanı'ndan Flaş Karar

Avrupa Adalet Divanı (AAD), UEFA ve FIFA'nın, diğer kuruluşların yeni turnuvalar düzenlemek için kendilerinden izin almalarını gerektiren kurallarının AB hukukuna aykırı olduğuna hükmetti.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Luksemburg / Lüksemburg

Avrupa Birliği Adalet Divanı, UEFA'nın Süper Lig gibi futbol turnuvalarının yapılmasına ilişkin kurallarının rekabet hukukuna aykırı olduğuna karar verdi.

AB’nin üst mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinin (UEFA) Süper Lig davasında hakim durumu kötüye kullandığına karar verdi. 

Avrupa Adalet Divanı (AAD), UEFA ve FIFA'nın, diğer kuruluşların yeni turnuvalar düzenlemek için kendilerinden izin almalarını gerektiren kurallarının AB hukukuna aykırı olduğuna hükmetti.

Uluslararası futbol karşılaşmalarını düzenlemenin UEFA'nın tekelinde olmadığını kaydeden Adalet Divanı, iki kurumun bu noktada "şeffaf ve objektif" olmadığını belirtti. 

AAD’nin 15 yargıçtan oluşan büyük dairesi, FIFA ve UEFA’nın, potansiyel rakip turnuva organizatörlerinin pazara nasıl erişebilecekleri konusunda koşullar belirlemeye çalışarak "hakim durumu kötüye kullandıklarına" karar verdi.

Rekabet kurallarından muafiyetin davaya uygulanması gerektiği fikrini reddeden AAD, kulüpler arası futbol müsabakalarının düzenlenmesi ve medya haklarının kullanılmasının "açık ekonomik faaliyetler" olduğunu kaydetti. 

Ancak kararda, "Süper Lig projesi gibi bir turnuvanın mutlaka onaylanması gerektiği anlamına gelmediği" belirtildi. 

Karar, Süper Lig gibi bir projenin tekrar hayata geçirilip geçirilemeyeceği konusunda potansiyel bir işaret olarak bekleniyordu.

"Süper Lig'in onaylanması anlamına gelmiyor"

UEFA, kararın "sözde 'Süper Lig'in onaylanması veya doğrulanması anlamına gelmediğini" açıkladı. 

UEFA'nın "önceden var olan bir eksikliği" ele aldığını ve daha sonra Haziran 2022'de düzelttiği hatırlatılan açıklamada, Süper Lig projesine karşı çıkmaya devam edileceği belirtildi. 

Açıklamada, "UEFA yeni kurallarının sağlamlığından ve özellikle de ilgili tüm Avrupa yasa ve yönetmeliklerine uygun olduğundan emindir" dendi.

Süper Lig girişiminin ardından UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde kulüplerin pazarlama hakkını genişletiyor.

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, kararla ilgili olarak, "Futbol tarihi ve spor tarihi için büyük bir gün" dedi. 

Perez, Süper Lig'in futbola " çok ihtiyacı olan yeni bir ivme" kazandıracağını söyledi.

Ne olmuştu?

İngiltere'nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, 2021'de Avrupa Süper Ligi'ni kurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

UEFA, 12 Süper Lig kulübüne karşı disiplin işlemi başlattı ve takımlar Avrupa elemelerinden men edildi. 

Davalar kapsamında UEFA'nın disiplin süreçleri askıya alındı ve Real Madrid, Barcelona ve Juventus haricindeki kulüpler Süper Lig'den ayrıldı.

Dokuz kulüp, maddi yaptırım ve disiplin cezalarını kabul ederek UEFA'nın kulüp turnuvalarına bağlılıklarını teyit eden bir mutabakat imzaladı. 

Real Madrid, Barcelona ve Juventus takımları, konuyu Avrupa Adalet Divanı’na taşıdı.

22 Ara 2023 - 00:33 - Spor