İsrail- Gazze Savaşının Bitmesini Kim İstemiyor?

ABD hükümeti, Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta kullanılmak üzere Merkava savaş tanklarına takılan 14 bin tank mermisinin İsrail'e satışına Kongre'den geçmeden "acil" onay verdiğini duyurdu.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington 

ABD hükümeti, Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta kullanılmak üzere yaklaşık 14 bin tank mermisinin İsrail'e satışına Kongre'den geçmeden "acil" onay verdiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı tarafında dün yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarındaki saldırılarda kullanılan Merkava savaş tanklarına takılan 13 bin 981 adet 120 mm'lik merminin İsrailli müttefikine satışına "acil" onay verildiğini cuma günü Kongre'ye bildirdi.

Bu mermilerin değeri 106,5 milyon dolar.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanı Antony Blinken, silah ihracatı kontrol mevzuatının gerektirdiği Parlamento incelemesi olmaksızın bu ekipmanın İsrail hükümetine derhal satılmasına acil ihtiyaç olduğunu tespit etti ve Kongre'ye ayrıntılı olarak gerekçelendirdi” dendi.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ve Demokrat Senatörlerin çoğunlukta olduğu, ancak kendi içlerinde bölünmüş Kongre, Demokrat Başkan Joe Biden'ın ısrarla talep ettiği ve Ukrayna ve İsrail'e yönelik fonları da içeren 106 milyar doların üzerindeki devasa yardım paketi konusunda Çarşamba günü ilerleme sağlayamamıştı.

ABD, İsrail'in güçlü bir kendini savunma kapasitesi geliştirmesine ve bunu sürdürmesine yardımcı olmayı Amerika'nın ulusal çıkarları için hayatî önemde görüyor.

Zaman zaman gerilen diplomatik ilişkilere rağmen Washington İsrail'in bir numaralı destekçi konumunda bulunuyor. Başkan Barack Obama, kendi döneminde 2016'dan bu yana her yıl İsrail'e 3.,8 milyar dolar askerî yardım sağlamıştı.

ABD, cuma günü, Gazze'de "acil insanî ateşkes" çağrısında bulunan bir BM Güvenlik Konseyi kararını da veto etmişti.

10 Ara 2023 - 14:40 - 3. Sayfa