Gözlüklü Martı Yetim Kaldı

İzmir'de Yayınlanan Yeni Asır Gazetesi'nde 1980 yılında Çevre kirliliklerini dikkat Çekmek için Gözlüklü Martı tipini yaratan ve 5 yıl boyunca devam ettiren Burhan Felek Basın Ödülü sahibi Reşit Aşçıoğlu 7 Aralık'ta yaşamını yitirdi.

Üzgün bir yürekle kaleme aldığımız bu satırlarda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı ve 2013 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi değerli gazeteci Reşit Aşçıoğlu'nun 5 Aralık 2023 Salı günü aramızdan ayrıldığını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Gazetecilik mesleğine adanmış bir ömrün ardında bıraktığı boşluğu doldurmak kolay değil. Reşit Aşçıoğlu, uzun yıllar boyunca mesleğine tutkuyla sarılmış, başarıları ve özverisiyle tanınan bir isimdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olarak, kalemini adalet ve hakikat için kullanan Aşçıoğlu, dış politika alanındaki yazılarıyla geniş kitlelere ulaşmış bir gazeteci olarak hafızalarda yer edinecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Reşit Aşçıoğlu'nun vefatıyla derin bir üzüntü içinde olduklarını belirterek, "Meslektaşımızın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Reşit Aşçıoğlu'nun 1931 yılında Rodos'ta doğduğu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni başarıyla tamamladığı ve meslek hayatına Tanin Gazetesi'nde dış politika yazarı olarak başladığı bilgisi, onun kariyerine dair önemli izler taşıyor. BBC Londra Radyosu'nda spiker olarak görev alması, Günaydın Gazetesi'nde Dünya Turu başlıklı yazılarıyla okurları aydınlatması, Türkiye'nin ilk çevre yazarı olarak tanınması, sadece birkaç örnek olarak hafızalarda kalacak.

Reşit Aşçıoğlu'nun ardında bıraktığı eserler ve çeviriler, bilimden çevre konularına, felsefeden edebiyata uzanan geniş yelpazede bir miras olarak hatırlanacak. Sürekli Basın Kartı taşıyan Aşçıoğlu, gazetecilik camiasına yaptığı katkılarla ve örnek bir meslek yaşantısıyla unutulmayacak.

Onun cenazesi, 7 Aralık 2023 Perşembe günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camisi'nden alınarak Kanlıca Aile Mezarlığı'nda toprağa verildi. Bir meslek büyüğümüzü kaybetmenin hüznü içinde, Reşit Aşçıoğlu'na Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

REŞİT AŞÇIOĞLU VE İZMİR 

Reşit Aşçıoğlu, 1980 yılında Türkiye’nin ilk çevre yazarı olarak Gözlüklü Martı tipini yarattı ve İzmir Yeni Asır Gazetesi’nde beş yıl süreyle çizgi-roman olarak yayınlandı. Çevre kirliliği konusuna kamuoyunun dikkatini erkenden çektiği için İzmir Konak Belediyesi 2001 yılında bir Gözlüklü Martı heykeli dikildi.

***

Reşit Aşçıoğlu passed away

With a heavy heart, we convey the news that Reşit Aşçıoğlu, a member of the Turkey Journalists Association and recipient of the Continuous Press Card and the 2013 Burhan Felek Press Service Award, passed away on December 5, 2023, Tuesday. In response to the news of Reşit Aşçıoğlu's demise, the Board of Directors of the Turkey Journalists Association issued a message of condolences. The message expressed the following sentiments:

"We are deeply saddened by the loss of our member Reşit Aşçıoğlu, who served our profession successfully for many years. We extend our condolences to his family and the press community."

Reşit Aşçıoğlu's funeral will take place on December 7, 2023, Thursday, after the noon prayer at Zincirlikuyu Mosque, followed by his burial at Kanlıca Family Cemetery.

WHO IS REŞİT AŞÇIOĞLU?

Born in 1931 in Rodos, Reşit Aşçıoğlu graduated from Istanbul University Faculty of Law. He began his career in 1961 as a foreign policy writer at Tanin Newspaper in Istanbul. He contributed foreign policy articles and humorous columns titled "Gong" at Tercüman Newspaper. In 1964, he excelled in the examination and started working as a presenter at BBC London Radio. In 1973, he wrote foreign policy articles under the title "World Tour" at Günaydın Newspaper. In 1980, he created the character "Gözlüklü Martı" (Spectacled Seagull) and became Turkey's first environmental writer. The character was published as a comic strip in İzmir Yeni Asır Newspaper for five years. Due to his early focus on environmental pollution, İzmir Konak Municipality erected a "Gözlüklü Martı" statue in 2001. He authored books such as "Debt to the West Through Science," "Clouds of Gas that Act as Rain Clouds," and "Can this Society Develop in Essence?" He published Gözlüklü Martı Newspaper from 1992 to 1995. He translated Galileo's book "Il Dialogo" from the original Italian. He also translated Isaac Asimov's "Science Guide," Carl Sagan's "Cosmos," and "The Science That Knocks on God's Door." He held a Continuous Press Card throughout his career.

08 Ara 2023 - 21:22 İzmir/ Konak- Medya