Danimarka'da Kuran Yakan 2 yıl Hapis Yatacak

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Danimarka / Kopenhag Danimarka Parlamentosu, İslam'ın kutsal kitabına yapılan saygısızlıkların yaz boyunca birçok Müslü...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Danimarka / Kopenhag

Danimarka Parlamentosu, İslam'ın kutsal kitabına yapılan saygısızlıkların yaz boyunca birçok Müslüman ülkede gerginliklere yol açmasının ardından, büyük dinî öneme sahip metinlere "uygunsuz muameleyi" suç sayan ve Kuran'ın yakılmasını etkin bir şekilde yasaklayan bir yasayı kabul etti.

Somut bir ifadeyle, dinî metinlerin yakılması, kirletilmesi veya alenen tekmelenmesi ya da saygısızlık görüntülerinin yaygın bir şekilde dağıtılması artık yasak olacak. Ayrıca bunları yırtmak, kesmek ya da bıçaklamak da yasak kapsamına alındı. Yasayı ihlal ederek suç işleyenler iki yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yasa tasarısı, yaklaşık dört saat süren tartışmaların ardından 179 milletvekilinden 94'ünün oyuyla kabul edildi.

İsveç Büyükelçiliği yakıldı

Parlamentodaki tartışma sırasında temsilcileri konuşmayan Danimarka hükümeti, esas olarak, ülkenin çıkarlarını ve ulusal güvenliğini korumayı hedefliyor.

Danimarka ve komşusu İsveç, son zamanlarda Müslüman ülkelerde öfkenin odağı haline gelmişti. Irak'ın başkenti Bağdat’ta yüzlerce gösterici, Temmuz ayında, Bağdat'taki Danimarka Büyükelçiliğine yürümek istemişti.

Stockholm'de iki kez Kuran'ın yakılmasından sonra Irak'taki İsveç Büyükelçiliği de yazın göstericilerin hedefi olmuş ve yakılmıştı.

Sekiz Avrupa ülkesi yasaklamıştı

Danimarka Polis Teşkilatının verilerine göre, 21 Temmuz ve 24 Ekim 2023 tarihleri arasında ülkede 483 bayrak ya da kutsal kitap yakma ve olayı kaydedildi.

Danimarka, Kuran'ın yakılmasını yasaklayan tek Avrupa ülkesi değil! Danimarka Adalet Bakanlığı'na göre, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Almanya, İtalya, Polonya ve Romanya da kuran yakılmasını yasaklamış bulunuyor.

08 Ara 2023 - 14:24 İstanbul- 3. Sayfa