Tüm Türkiye'de Kaçak Sahte Alkollü İçki Operasyonu

Kaçak/Sahte Alkollü İçki Ticaretinin engellenmesi yönelik 81 İlde eş zamanlı olarak "ÇENGEL-4" Operasyonları düzenlendi ve 189 şahsa adli işlem yapıldı, 23 Ton Kaçak/Sahte Alkol ile Etil Alkole el kondu.

Tüm Türkiye'de Kaçak Sahte Alkollü İçki Operasyonu
Video için play'e tıklayın

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Kaçak/Sahte Alkollü İçki Ticaretinin engellenmesi yönelik 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlenen "ÇENGEL-4" Operasyonlarında 189 şahsa adli işlem yapıldığını 25 Bin 603 Litre (Yaklaşık 23 Ton) Kaçak/Sahte Alkol ile Etil Alkole el konduğunu ve 25 Milyon TL’lik Vergi Kaybı Engellendiğini açıkladı.

Vatandaşların can güvenliği ve sağlığı için ülkenin dört bir yanındaki alkol kaçakçılarına ve sahte alkol üretimi yapanlara karşı operasyonların artarak devam edeceğini belirten Bakanı Ali Yerlikaya'nin sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklama şöyle:

*Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız Koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlükleri ve Gelir İdaresi Başkanlığının katılımıyla 81 İlde vatandaşlarımızın can güvenliği ve sağlığını tehdit eden aynı zamanda ülkemizin büyük miktarda vergi kaybına uğramasına neden olan yasadışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi amacıyla "Çengel-4 Operasyonları" düzenlendi.

Operasyonlarda;
* 14 adet sahte alkol üretimi yapılan içki imalathanesi deşifre edildi.
* 8.310 şişe kaçak/sahte alkollü içkiye,
* 13.472 litre kaçak/sahte alkollü içkiye,
* 12.131 litre etil alkole,
* 1.704 adet boş şişe ve 1.600 adet bandrole,
* 1.680 adet alkol aroması ve 68.121 adet etikete el konuldu.

Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede 25 Milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildi.

08 Ara 2023 - 12:01 İstanbul- 3. Sayfa