260 Bin Litre Ele geçirildi. Sahte Zeytinyağı'ndan 11 Kişi Tutuklandı

İtalya ve İspanya'da 260 bin litre 'katkılı zeytinyağı' ele geçirildi

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İtalya / Roma

İtalya ve İspanya'da yapılan operasyonlarda 260 bin litre katkılı zeytinyağı ele geçirildi.  

İki ülkenin kolluk kuvvetlerince yürütülen gıda dolandırıcılığı operasyonunda, yüksek kaliteli olarak satılan ancak gerçekte "tüketime uygun olmayan" 260.000 litreden fazla zeytinyağı üreten bir şebeke ortaya çıkarıldı ve 11 kişiyi tutukladı. 

İspanyol Sivil Muhafızları ve İtalyan Jandarma görevlileri geçtiğimiz ay İtalya'nın Sicilya ve Toskana bölgelerindeki tesisler de dahil olmak üzere her iki ülkede çeşitli yerlere baskın düzenleyerek, yüksek asit seviyesi ve hoş olmayan tadı ve kokusu nedeniyle çok kötü kalitede olduğu düşünülen en düşük dereceli zeytinyağı olan lampante yağı (ham zeytinyağı) içeren varilleri ortaya çıkardı.

Yetkililer ayrıca bu kişilere ait 91,000 Euro ile belgelere de el konulduğunu söylediler. 

İspanyol ve İtalyan yetkililer, tutuklanan 11 kişinin adını açıklamadı, yöneltilen suçlamalara ilişkin de herhangi bir bilgi vermediler. 

Avrupa'daki sahte gıda operasyonaları

2013 yılından bu yana Avrupalı yetkililer, bir dizi kolluk kuvveti ile ortak soruşturmalar düzenleyerek ve daha sert para cezaları uygulayarak bir dizi gıdada hileli etiketlemeyi engellemeye çalıştı. Bu sahte etiketler zaman zaman Avrupa'da kafa karıştırıcı bir pazar yarattı. 

Sığır eti olarak etiketlenen ancak aslında ucuz at eti olan et ve safran olarak adlandırılan ama aslında daha ucuz malzemelerle karıştırılmış safran olan pahalı bir baharat gibi ürünleri içeriyordu.

En büyük sahtecilik zeytinyağında

Ancak Avrupa Komisyonu'nun gıda güvenliğine ilişkin 2022 raporuna göre, zeytinyağı yıllardır kıtada en çok yanlış etiketlenen gıda maddelerinden biri olmaya devam ediyor.

Rapora göre, 2019 yılında zeytinyağı en çok inceleme talebinde bulunulan ürün olurken, onu balık ve et ürünleri takip etti.

Avrupa Komisyonu'nun gıda sahtekârlığı sistemine bildirilen şüpheli ürünlerin yaklaşık yüzde 15'i geçen yıl İspanya'dan geldi. Raporda, bu raporların çoğunun kalamar ürünleri veya yanlış etiketlenmiş zeytinyağı ile ilgili olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği'nin kolluk kuvvetleri işbirliği ajansı Europol'den yapılan açıklamada, "Ne yazık ki, sızma zeytinyağı sahteciliği yaygın bir uygulama, bu nedenle özellikle üretim ülkelerinde bununla mücadele bir kolluk kuvveti önceliğidir" denildi.

Katkılı zeytin yağı

İtalyan yetkililer özellikle son yıllarda yanlış etiketlenmiş zeytinyağı ile mücadele etmekle meşguldü. Zeytinyağı endüstrisini kapsayan bir yayın olan Olive Oil Times, İtalyan yetkililerin geçen yıl sızma olarak etiketlenmiş 2,3 milyon litre sızma ve rafine zeytinyağının satılmasını engellediğini bildirdi.

Europol tarafından sosyal medyada yayınlanan soruşturma fotoğrafları ve videoları geniş ve detaylı bir operasyona işaret ediyordu: Yüksek gümüş variller, kalın tomarlarla para dolu kasalar, sıra sıra bilgisayarlar ve müfettişlerin küçük etiketli şişelere döktüğü kalın, sarı-kahverengi bir maddeyle ağzına kadar dolu konteynerler.

Yetkililer, suçlanan 11 kişinin zeytinyağı ürünlerini lampante yağı ile seyrelttiklerini ve böylece yasal tedarik zincirlerine girerken rekabetçi fiyatlar sunabildiklerini söyledi.

Europol, "Bu yasadışı uygulama sadece halk sağlığı riskine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda tüketicinin güvenini sarsar ve dolayısıyla daha fazla ekonomik yansımaları olabilir" dedi.

İspanya'nın Ciudad Real kentinde yetkililer bir düzine varil katkılı yağ ile dört araç ve fatura belgeleri ele geçirdi. Yetkililer, Sicilya ve Toskana'da üç yağ fabrikasının yasadışı operasyona dahil olduğuna inanıldığını söyledi.

Soruşturma, teknoloji ve iklim değişikliği gibi endüstriyi dönüştüren ve zorlayan çeşitli güçlerle birlikte zeytinyağına olan küresel talebin yüksek olmaya devam ettiği bir döneme denk geliyor.

06 Ara 2023 - 10:40 - 3. Sayfa