17 milyon Adet Top Mermisi İstedi

Ukrayna’nın yakın zamanda ABD’den 17 milyon top mermisi ve 350-400 milyar dolar yardım istediği öne sürüldü.


Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev

Ukrayna’nın yakın zamanda ABD’den 17 milyon top mermisi ve 350-400 milyar dolar yardım istediği öne sürüldü.

Ukrayinska Pravda gazetesinin haberine göre, Ukrayna Genelkurmay Başkanı General Valeri Zalujni, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'den “Ukrayna'nın toprakları geri alabilmesi” için 17 milyon top mermisi ve toplamda 400 milyar dolara ulaşan yeni yardım talep etti.

Haberde, General Zalujni’nin ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Kiev ziyareti sırasında Ukrayna'nın topraklarının tamamını işgalden kurtarmak için 350-400 milyar dolar değerinde güç ve kaynağa ihtiyaç duyduğunu belirttiği aktarıldı.

ABD Savunma Bakanı Austin’in General Zalujni’nin bu taleplerine şaşırdığı ifade edilirken, 17 milyon top mermisinin “tüm dünya ülkelerinin yardım etmesi durumunda dahi1” bir araya getirilemeyeceği belirtildi.

Kiev’i 21 Kasım’da eden ABD Savunma Bakanı, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Rusya ile çatışmada Ukrayna için “sihirli bir değnek” olmadığını söylemişti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de AB'nin Mart 2024'e kadar Kiev'e bir milyon top mermisi tedarik etme sözünü yerine getiremeyeceğini itiraf etmişti.

Michel, kasım ayının başlarında gazetecilerle konuşurken, AB ülkelerinin Ukrayna'ya sevki planlanan bir milyon mühimmatın yalnızca 300 binini teslim ettiğini belirtmişti.

Rusya, Batı'nın Ukrayna'ya yönelik silah sevkiyatına kararlılıkla karşı çıkıyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO ülkelerine Kiev'e yapılan silah sevkiyatlarıyla ilgili nota göndermiş ve İttifak ülkelerinin “ateşle oynadığını” bildirmişti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna'ya her silah sevkiyatının Rusya için meşru bir hedef olduğunu söylemişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise, "Batı’nın Ukrayna’ya silah pompalamasının Rusya-Ukrayna görüşmelerinin başarıya ulaşmasına hizmet etmediğini ve olumsuz sonuçları olacağını" dile getirmişti.
Ukrayna
Rusya
ABD
top mermisi

06 Ara 2023 - 03:46 - 3. Sayfa