İç Mimar Mica Ertegün Vefat Etti

  2023-12-03 12:39:36 Süfyan Kızılarslan / Ajans BizimAmerika Birleşik Devletleri / New York Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün'ün eşi, tanın...


  2023-12-03 12:39:36
Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
Amerika Birleşik Devletleri / New York


Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün'ün eşi, tanınmış iç mimar Mica Ertegün vefat etti. 

97 yaşındaki Mica Ertegün'ün ölümü arkadaşı Linda Wachner tarafından duyuruldu.

Savaş sonrası Romanya'da komünizmden kaçan, Kanada'da bir tavuk çiftliği işleten, Amerikan pop müziğinin bir efsanesiyle evlenen ve 50 yıl boyunca şık dekoruyla müşterilerinin gözlerini kamaştıran New Yorklu iç tasarım duayeni Mica Ertegün, Cumartesi sabahı Long Island'daki Southampton, evinde hayatını kaybetti. 97 yaşındaydı.

Atlantic Records'un kurucusu olan ve elli yıl boyunca dünyanın en etkili müzik patronlarından biri olarak hüküm süren 45 yıllık eşi Ahmet Ertegün'ün ölümünden on yıldan fazla bir süre sonra, ulusal dergiler hala Vanity Fair'in "sofistikeliğin sanal tanımı" olarak adlandırdığı bir çiftin üzerine titriyordu.

Mica Ertegün ve sosyetik Chessy Rayner 1967'de MAC II (baş harfleri "Mica ve Chessy" anlamına geliyordu) adlı iç tasarım firmasını kurdular ve Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'daki görkemli apartmanların ve büyük evlerin dekoruna başkanlık ettiler. Kocası ise Aretha Franklin, Ray Charles, Bobby Darin, Led Zeppelin ve Rolling Stones gibi megastarların kariyerlerinin şekillenmesine yardımcı oldu.

İkiz servetleri katlandıkça, Ertegün çifti Manhattan, Southampton, Paris ve Türkiye'de (Bodrum) saray gibi evler edindiler. Akdeniz'de dolaşmak için 78 metrelik bir yat satın aldılar. Hayır kurumlarına milyonlar bağışladılar, gösterişli partiler verdiler ve düzenli olarak magazin sayfalarında yer aldılar.

Birlikte müzik, iş, tiyatro, edebiyat, sanat, siyaset ve sosyete dünyasından geniş bir arkadaş çevresini kucakladılar. Ünlülerle dolu bir Ertegün akşam yemeği partisinde Jacqueline Onassis, Joan Didion, Kid Rock, Andy Warhol, Mick Jagger ve Henry Kissinger sayılabilir. 

Ahmet Ertegün Atlantic Records'u küresel bir güç merkezi haline getirirken, onun rock ve soul müziğe olan tutkusunu ya da gece kulüplerine olan hevesini hiçbir zaman paylaşmayan Mica Ertegün kendini MAC II için iç tasarım işine verdi.

2017'de Architectural Digest'in AD100 Hall of Fame'ine seçilen Mica Ertegün, aynı zamanda önde gelen bir moda lideriydi. 1971'de Uluslararası En İyi Giyinenler Listesi Onur Listesi'ne seçildi ve New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi onun elbiselerinden oluşan bir koleksiyonu satın aldı.

Ahmet Ertegün 2006 yılında Manhattan'daki bir Rolling Stones konserinde sahne arkasında düşerek yaralanması sonucu öldükten sonra Mica Ertegün çiftin hayırseverlik faaliyetlerini sürdürdü.

2015 yılında 9 milyon dolarlık bağışıyla Lincoln Center'daki Jazz için bir atriyum oluşturdu. 2017'de 1,4 milyon dolarlık bağışıyla Kudüs'te bulunan ve Hıristiyan geleneklerine göre İsa'nın bedeninin gömülü olduğu dördüncü yüzyıldan kalma Kutsal Kabir Kilisesi'nin altındaki bir alt yapının restore edilmesini sağladı. Bu armağanı nedeniyle Kudüs patriği tarafından Kutsal Kabir'in büyük komutanı olarak adlandırıldı.

2012 yılında Oxford Üniversitesi'nde beşerî bilimler bursları için yaptığı 41 milyon dolarlık bağış, Oxford'un 900 yıllık tarihinde türünün en büyüğü oldu. Hayırseverlik, eğitim ve İngiliz-Amerikan kültürel ilişkilerine yaptığı hizmetlerden ötürü 2017 yılında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Nişanı'nın onursal komutanı ilan edildi.

Mica Ertegün o zaman yaptığı açıklamada "Ahmet ve benim için hayatın en büyük zevklerinden biri tarih, müzik, diller, edebiyat, sanat ve arkeoloji çalışmak olmuştur. Zamana direnen ve dünyayı daha insancıl bir yer haline getiren şeyleri desteklemenin son derece önemli olduğuna inanıyorum" diyordu. 

Özgeçmişi

Mica Ertegün, Natalia Gologan ve Dr. Gheorghe Banu'nun tek çocuğu olarak 21 Ekim 1926'da Romanya'nın Bükreş kentinde Ioana Maria Banu olarak dünyaya geldi. Kral Carol II'nin 1930'lardaki kabinesinde görev yapan babası, Romanya'nın zaman zaman Hitler ile müttefik olduğu İkinci Dünya Savaşı sırasında Kral Michael I'e yakındı. Müttefiklerin hava saldırılarının ortasında, Alman hemşiresinin ona verdiği isimle Mica, ailenin taşradaki malikanesine gönderildi.

Ocak 1948'de kral tahttan çekilmeye zorlandıktan ve babası yeni Komünist hükümet tarafından hapsedildikten sonra, Mica ve 16 yaşındayken evlendiği, kendisinden 15 yaş büyük aristokrat Stefan Grecianu, kraliyet ailesini sürgüne götüren trene bindirildi. Vatansız mülteci pasaportlarıyla seyahat eden çift, beş parasız Zürih'e vardı.

Arkadaşları onları İsviçre Alplerine bakan görkemli Dolder Grand otelinde bir yıl misafir etti. Diğerleri Paris'e gidiş yollarını ödedi, Mica da onları geçindirmek için modellik işleri buldu. Daha sonra başka arkadaşları Kanada'ya taşınmaları için onlara borç para verdi. Ontario Gölü kıyısında bir çiftliğe yerleştiler ve Mica burada sekiz yıl boyunca 5.000 tavuğun yumurtalarının toplanmasına, yıkanmasına ve kutulanmasına yardım etti.

1950'lerin sonunda, Romanya'daki babasının serbest bırakılmasına yardımcı olabileceğini düşündüğü bir Türk diplomatla görüşmek için New York'a gitti. Görev başarısız oldu ama bir akşam yemeğinde Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi'nin oğlu Ahmet Ertegün'le tanıştı. Kısa süre önce boşanmış, kötü şöhretli bir playboy olan Ertegün, 1947'de Herb Abramson ile la Atlantic Records'u kurmuştu ve şimdi gece kulüplerinde müzik yetenekleri arıyordu.

Mica büyülenmişti. Ahmet onu Kanada'ya kadar takip etti. Boşanmayı başardı ve 1961'de Manhattan'da evlendiler.

Bu arada, Amerikan Türk Cemiyeti Eş Başkanları Suzan Sabancı ve Linda Wachner'den Mica Ertegün'ün vefatına ilişkin ortak açıklama yaparak üzüntülerini dile getirdiler. 
Mica Ertegün
vefat

04 Ara 2023 - 02:05 - Gündem